Dokument & lagar (111 träffar)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Antalet mjölkbönder

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:371 Utveckling av grödor i norra Sverige av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Sveriges lantbruksuniversitet SLU har i Öjebyn i Norrbottens län en försöksstation där Hushållningssällskapet har bedrivit försöksodlingar. SLU beslöt nyligen att sälja fastigheten till en privat budgivare. Av

Inlämnad: 2019-03-08 Svarsdatum: 2019-03-22 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2011/12:25 av Oscarsson, Mikael (KD)

den 5 oktober Fråga 2011/12:25 Upphandling av bandvagnar av Mikael Oscarsson KD till försvarsminister Sten Tolgfors M På söndag ska offerterna för 175 nya bandvagnar till Försvarsmakten vara inlämnade till Försvarets materielverk, FMV. Bandvagnarna, som av FMV har fått arbetsnamnet BvNy, är dock specificerade på

Inlämnad: 2011-10-05 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2010/11:88 av Oscarsson, Mikael (KD)

den 19 november Fråga 2010/11:88 Säkerheten för svensk trupp i Afghanistan av Mikael Oscarsson KD till försvarsminister Sten Tolgfors M Tisdagen den 19 oktober var sex svenska officerare och soldater som är mentorer OMLT åt afghanska armén i strid under närmare sex timmar. När de med hjälp av flygunderstöd drog

Inlämnad: 2010-11-19 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Interpellation 2008/09:311 av Oscarsson, Mikael (kd)

den 5 februari Interpellation 2008/09:311 En nära militär flygplats för försvaret av huvudstaden av Mikael Oscarsson kd till försvarsminister Sten Tolgfors m Försvaret har under lång tid levt under ekonomisk press. Spara, spara har varit det ständiga kravet. Den politiska ledningens kritik mot försvarets sätt att

Inlämnad: 2009-02-05 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: En nära militär flygplats för försvaret av huvudstaden

Interpellation 2008/09:291 av Eldensjö, Kjell (kd)

den 28 januari Interpellation 2008/09:291 En ny haveriutredning av M/S Estonias förlisning av Kjell Eldensjö kd till försvarsminister Sten Tolgfors m Den 28 september 1994 förliste passagerarfärjan M/S Estonia i Östersjön, på internationellt vatten inom finländsk ekonomisk zon. Minst 852 personer omkom merparten

Inlämnad: 2009-01-28 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: En ny haveriutredning av M/S Estonias förlisning

Interpellation 2007/08:685 av Johnsson, Eva (kd)

den 12 maj Interpellation 2007/08:685 Vapenfrias rättigheter av Eva Johnsson kd till försvarsminister Sten Tolgfors m Våra pliktsystem ses nu över. I det arbetet är det angeläget att möjligheten till vapenfri tjänstgöring värnas om plikten i kristid återupprättas. Det är en rättighet att följa sin övertygelse och

Inlämnad: 2008-05-12 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vapenfrias rättigheter

Interpellation 2005/06:178 av Attefall, Stefan (kd)

den 22 december Interpellation 2005/06:178 av Stefan Attefall kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Hyresgästers möjlighet att se på tv via parabol Den 20 december avkunnade Svea hovrätt beslut i ett mål gällande en fastighetsägare i Rinkeby som vill säga upp en del av sina hyresgäster, alla med invandrarbakgrund,

Inlämnad: 2005-12-22 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd)

den 17 maj Interpellation 2005/06:411 av Björn von der Esch kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Estonia Redan vid utfrågningen av statsrådet Mona Sahlin i Konstitutionutskottet den 3 april 2002 ifrågasattes huruvida fartyget var sjövärdigt på sin sista resa. Det hade nämligen framkommit att under utbildning

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Estonia

Interpellation 2004/05:131 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 9 november Interpellation 2004/05:131 av Ragnwi Marcelind kd till statsrådet Mona Sahlin om äldres boende Att bygga ett samhälle där alla kan åldras i trygghet och värdighet är ett av välfärdspolitikens mest angelägna mål. Även om det bakom den demografiska utvecklingen med alltfler äldre ligger en i grunden positiv

Inlämnad: 2004-11-09 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:130 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 9 november Interpellation 2004/05:130 av Ragnwi Marcelind kd till statsrådet Mona Sahlin om låginkomsttagares bostadsägande Ett krav på bostadspolitiken måste vara att familjebildning och barnafödande inte ska behöva skjutas upp på grund av att det inte finns ekonomiska eller praktiska möjligheter till en god boendemiljö

Inlämnad: 2004-11-09 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:542 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 21 april Interpellation 2004/05:542 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om kommunala bostadsbolags villabyggande Runtom i landet aviserar nu kommunala bostadsbolag planer på att bygga småhus och lägenheter för att sälja dessa. I Gävle, Enköping och Landskrona har de redan dominerande

Inlämnad: 2005-04-21 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:654 av Lindström, Torsten (kd)

den 23 maj Interpellation 2004/05:654 av Torsten Lindström kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om basindustrins energivillkor i Västmanlands län Den 7 maj 2005 skrev 61 socialdemokratiska kommunal- och oppositionsråd på DN Debatt under rubriken Vi måste sluta vilseleda om kärnkraftens avvecklingArtikeln belyste

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:294 av Lindström, Torsten (kd)

den 28 december Interpellation 2004/05:294 av Torsten Lindström kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om förutsättningar för etablering av handelscenter I vårt demokratiska samhälle är fritt företagande en viktig grundpelare. Inte bara för att uppnå ett ekonomiskt välstånd, utan också för att individens grundläggande

Inlämnad: 2004-12-28 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:453 av Runegrund, Rosita (kd)

den 9 mars Interpellation 2004/05:453 av Rosita Runegrund kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om åretruntboende i skärgården Riksdagen har beslutat om en ändring i jordabalken som innebär att tredimensionell fastighetsindelning är möjlig sedan den 1 januari 2004. Genom denna lag kan ett och samma hus ha olika

Inlämnad: 2005-03-09 Besvarare: Mona Sahlin (S)