Dokument & lagar (469 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:615 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:615 Siken och EU-regler av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Nyligen frågade jag landsbygdsministern, statsrådet Jennie Nilsson, om möjligheten att ordna så att siken hanteras som övriga fiskar i det svenska undantaget från EU:s dioxinregler så att fiskeföretagen kan arbeta på lika

Inlämnad: 2019-12-10 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:615 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:411 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:411 Sikfisket av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det svenska insjöfisket är generellt ett mycket väl förvaltat och hållbart svenskt fiske. Lönsamhet och framtidstro för dessa småskaliga fisken är hög, med ett undantag: Vänerfisket och i viss mån Vätterfisket. Situationen var tillfredsställande

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:411 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Antalet mjölkbönder

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:9 Beredskapskrav av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Sverige ska vara tryggt. Det kräver att vi stärker vårt samhälle i alla hänseenden. En av de viktigaste frågorna är att åter få kontroll över livsmedelsförsörjningen i vårt land. Inte minst efter minnet från förra årets värme, som

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2018/19:958 Åtgärder för att skydda skog från granbarkborren av Åsa Eriksson S till Statsrådet Jennie Nilsson S De senaste årens varma och torra somrar har bidragit till att utbredningen av granbarkborre i svenska skogar ökar kraftigt. För skogsbruket innebär detta att virke till mycket stora ekonomiska värden riskerar

Inlämnad: 2019-09-06 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:656 av Robert Halef (KD)

Fråga 2018/19:656 Mor Gabriel-klostret i Turkiet av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Det syrisk-ortodoxa klostret Mor Gabriel i staden Midyat i sydöstra Turkiet byggdes år 397 och är ett av världens äldsta kloster som fortfarande har aktiv verksamhet. Ärkebiskop, munkar, nunnor och studenter bor

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:656 av Robert Halef (KD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S)

Fråga 2018/19:524 Hållbart producerad palmolja av Anna Wallentheim S till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP År 2018 släppte Naturvårdsverket en rapport som visar, enligt en ny beräkningsmodell, att 80 procent av alla utsläpp av farliga kemikalier kopplat till svensk konsumtion sker i andra länder. De stora koldioxidutsläppen

Inlämnad: 2019-04-10 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:166 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2018/19:166 IS folkmord och erkännande av seyfo av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Margot Wallström S Hundratals terrorister sitter fängslade i nordöstra Syrien med anledning av den militära offensiven mot Islamiska statens sista fäste Baghouz. Terroristerna, varav flera har svenskt medborgarskap,

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:166 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: IS folkmord och erkännande av seyfo

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)