Dokument & lagar (13 träffar)

Interpellation 2019/20:284 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:284 Åtgärder mot vildsvin av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det är många som är rejält bekymrade över den stora vildsvinsstammen i Sverige. I vissa delar av landet har vildsvinens antal vuxit utom kontroll. Jordbrukare, villaägare och trafikanter känner konsekvenserna i allt

Inlämnad: 2020-01-24 Svarsdatum: 2020-02-11 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:284 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot vildsvin

Skriftlig fråga 2019/20:693 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:693 Kompensation till Östersjöfiskare vid fiskestopp av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det småskaliga och kustnära fisket i Östersjön fyller en viktig funktion för en levande skärgård och för det lokala näringslivet. Det utgör också en viktig källa till högvärdigt livsmedel i form av

Inlämnad: 2019-12-19 Svarsdatum: 2020-01-03 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:693 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Antalet mjölkbönder

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:371 Utveckling av grödor i norra Sverige av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Sveriges lantbruksuniversitet SLU har i Öjebyn i Norrbottens län en försöksstation där Hushållningssällskapet har bedrivit försöksodlingar. SLU beslöt nyligen att sälja fastigheten till en privat budgivare. Av

Inlämnad: 2019-03-08 Svarsdatum: 2019-03-22 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2003/04:54 av Larsson, Maria (kd)

den 27 oktober Interpellation 2003/04:54 av Maria Larsson kd till statsminister Göran Persson om regeringens interna jämställdhetsarbete Statsminister Göran Persson har den senaste tiden kritiserats i medierna för sin ledarstil och för att han visar bristande respekt gentemot sina kvinnliga partiledarkolleger. På Aftonbladets

Inlämnad: 2003-10-27 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2000/01:106 av Larsson, Maria (kd)

den 10 november Interpellation 2000/01:106 av Maria Larsson kd till statsrådet Mona Sahlin om arbetstidsfrågan om flexibel förläggning Arbetstidsfrågan har som bekant varit föremål för en livlig debatt den senaste tiden. Regeringen lyckades inte komma överens med samarbetspartierna om en generell lagstadgad arbetstidsförkortning.

Inlämnad: 2000-11-10 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Interpellation 1999/2000:249 av Larsson, Maria (kd)

den 21 februari Interpellation 1999/2000:249 av Maria Larsson kd till statsrådet Mona Sahlin om arbetstidsförkortning Svensk arbetsmarknad står i dag inför nya problem. Samtidigt som det i dag existerar en arbetskraftsbrist på arbetsmarknaden har vi fortfarande en hög arbetslöshet. Miljöpartiet och Vänsterpartiet samt

Inlämnad: 2000-02-21 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:97 av Larsson, Maria (kd)

den 21 oktober Fråga 1999/2000:97 av Maria Larsson kd till statsrådet Mona Sahlin om IUC:s medelstilldelning i budgetpropositionen I budgetpropositionen talas som en utökad nationell satsning på industriella utvecklingscentrum. De tillförs mer resurser och öppnas på fler orter och inom fler branscher. Det är vällovligt

Inlämnad: 1999-10-21 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 1998/99:516 av Larsson, Maria (kd)

Fråga 1998/99:516 av Maria Larsson kd till näringsministern om tillväxtavtal den 31 mars Tillväxtavtalen ligger just på länsstyrelsernas beslutsbord. De har föregåtts av ett omfattande arbete runtom i landet. Nya nätverk har spunnits kring ett viktigt framtidsarbete. Redan den 15 juni 1998 inkom från länsstyrelser/självstyrelseorgan

Inlämnad: 1999-03-31 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)