Dokument & lagar (26 träffar)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Antalet mjölkbönder

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Interpellation 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd)

den 17 maj Interpellation 2005/06:411 av Björn von der Esch kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Estonia Redan vid utfrågningen av statsrådet Mona Sahlin i Konstitutionutskottet den 3 april 2002 ifrågasattes huruvida fartyget var sjövärdigt på sin sista resa. Det hade nämligen framkommit att under utbildning

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Estonia

Interpellation 2005/06:178 av Attefall, Stefan (kd)

den 22 december Interpellation 2005/06:178 av Stefan Attefall kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Hyresgästers möjlighet att se på tv via parabol Den 20 december avkunnade Svea hovrätt beslut i ett mål gällande en fastighetsägare i Rinkeby som vill säga upp en del av sina hyresgäster, alla med invandrarbakgrund,

Inlämnad: 2005-12-22 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:654 av Lindström, Torsten (kd)

den 23 maj Interpellation 2004/05:654 av Torsten Lindström kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om basindustrins energivillkor i Västmanlands län Den 7 maj 2005 skrev 61 socialdemokratiska kommunal- och oppositionsråd på DN Debatt under rubriken Vi måste sluta vilseleda om kärnkraftens avvecklingArtikeln belyste

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:542 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 21 april Interpellation 2004/05:542 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om kommunala bostadsbolags villabyggande Runtom i landet aviserar nu kommunala bostadsbolag planer på att bygga småhus och lägenheter för att sälja dessa. I Gävle, Enköping och Landskrona har de redan dominerande

Inlämnad: 2005-04-21 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:453 av Runegrund, Rosita (kd)

den 9 mars Interpellation 2004/05:453 av Rosita Runegrund kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om åretruntboende i skärgården Riksdagen har beslutat om en ändring i jordabalken som innebär att tredimensionell fastighetsindelning är möjlig sedan den 1 januari 2004. Genom denna lag kan ett och samma hus ha olika

Inlämnad: 2005-03-09 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:425 av Gunnar Persson, Sven (kd)

den 24 februari Interpellation 2004/05:425 av Sven Gunnar Persson kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om energibesparande åtgärder Statens energimyndighet STEM bildades 1998 och ska arbeta för att ställa om det svenska energisystemet till ett ekologiskt och ekonomiskt uthålligt system genom att leda statens

Inlämnad: 2005-02-24 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:294 av Lindström, Torsten (kd)

den 28 december Interpellation 2004/05:294 av Torsten Lindström kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om förutsättningar för etablering av handelscenter I vårt demokratiska samhälle är fritt företagande en viktig grundpelare. Inte bara för att uppnå ett ekonomiskt välstånd, utan också för att individens grundläggande

Inlämnad: 2004-12-28 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:131 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 9 november Interpellation 2004/05:131 av Ragnwi Marcelind kd till statsrådet Mona Sahlin om äldres boende Att bygga ett samhälle där alla kan åldras i trygghet och värdighet är ett av välfärdspolitikens mest angelägna mål. Även om det bakom den demografiska utvecklingen med alltfler äldre ligger en i grunden positiv

Inlämnad: 2004-11-09 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2004/05:130 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 9 november Interpellation 2004/05:130 av Ragnwi Marcelind kd till statsrådet Mona Sahlin om låginkomsttagares bostadsägande Ett krav på bostadspolitiken måste vara att familjebildning och barnafödande inte ska behöva skjutas upp på grund av att det inte finns ekonomiska eller praktiska möjligheter till en god boendemiljö

Inlämnad: 2004-11-09 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2003/04:223 av Oscarsson, Mikael (kd)

den 9 januari Interpellation 2003/04:223 av Mikael Oscarsson kd till statsrådet Mona Sahlin om åtgärder mot antisemitism Många arabiska invandrare behåller kontakten med sina forna hemländer med hjälp av ett dussintal arabiska TV-kanaler som via satellit även når Sverige. Med en parabol på balkongen eller genom utbudet

Inlämnad: 2004-01-09 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2003/04:214 av Enochson, Annelie (kd)

den 23 december Interpellation 2003/04:214 av Annelie Enochson kd till utrikesminister Laila Freivalds om EUCM:s rapport om antisemitismen i Sverige I Expressen den 18 december 2003 skriver Henrik Bachner, idéhistoriker vid Lunds universitet, om antisemitismen som åter växer i världen. Han exemplifierar med nyheter

Inlämnad: 2003-12-23 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2003/04:213 av Lindgren, Ulrik (kd)

den 18 december Interpellation 2003/04:213 av Ulrik Lindgren kd till statsrådet Mona Sahlin om antisemitism Rapporter, från EU och från Sverige, blottlägger en obehaglig framväxt av antisemitism i Europa inklusive Sverige. EUMC, som är EU:s organ mot rasism och främlingsfientlighet, nämner Sverige som ett av de fem

Inlämnad: 2003-12-18 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2003/04:54 av Larsson, Maria (kd)

den 27 oktober Interpellation 2003/04:54 av Maria Larsson kd till statsminister Göran Persson om regeringens interna jämställdhetsarbete Statsminister Göran Persson har den senaste tiden kritiserats i medierna för sin ledarstil och för att han visar bristande respekt gentemot sina kvinnliga partiledarkolleger. På Aftonbladets

Inlämnad: 2003-10-27 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2002/03:140 av Lindström, Torsten (kd)

den 23 januari Interpellation 2002/03:140 av Torsten Lindström kd till statsrådet Mona Sahlin om kommunala folkomröstningar Demokrati betyder i sin bokstavliga mening folkstyre. Ett demokratiskt styrelseskick fordrar att det är folkets vilja som avgör hur samhället formas och utvecklas. Men demokratin innebär långt

Inlämnad: 2003-01-23 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2001/02:430 av Andersson, Yvonne (kd)

den 26 april Interpellation 2001/02:430 av Yvonne Andersson kd till statsrådet Mona Sahlin om diskriminering av funktionshindrade Handikappolitiken bygger på målsättningen full delaktighet, jämlikhet och alla människors lika värde. För att uppnå dessa mål krävs insatser som berör många områden för offentligt beslutsfattande.

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Interpellation 2001/02:418 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 25 april Interpellation 2001/02:418 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Mona Sahlin om invandrares resurs som arbetskraft I Sverige är arbetslösheten ca 15 en siffra som regeringen döljer i olika arbetsmarknadspolitiska åtgärder. Samtidigt råder arbetskraftsbrist inom många branscher. Både näringslivet, kommun

Inlämnad: 2002-04-25 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Interpellation 2001/02:90 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 20 november Interpellation 2001/02:90 av Ulla-Britt Hagström kd till jordbruksminister Margareta Winberg om diskriminering av kvinnor vid barnafödande Barnafödandet har aldrig varit så lågt i Sverige som 1999. Samtidigt har heltidsarbetande kvinnor en inkomst som är 84 av männens. Inom TCO och SACO är motsvarande

Inlämnad: 2001-11-20 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Interpellation 2001/02:54 av Brus, Sven (kd)

den 2 november Interpellation 2001/02:54 av Sven Brus kd till statsrådet Mona Sahlin om diskriminering av äldre Inom knappt två årtionden kommer antalet invånare i Sverige över 65 år att vara två miljoner. En politik för att möta detta samhälles speciella behov, och ta till vara dess möjligheter, måste utformas redan

Inlämnad: 2001-11-02 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Paginering