Dokument & lagar (300 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:615 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:615 Siken och EU-regler av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Nyligen frågade jag landsbygdsministern, statsrådet Jennie Nilsson, om möjligheten att ordna så att siken hanteras som övriga fiskar i det svenska undantaget från EU:s dioxinregler så att fiskeföretagen kan arbeta på lika

Inlämnad: 2019-12-10 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:615 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:411 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:411 Sikfisket av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det svenska insjöfisket är generellt ett mycket väl förvaltat och hållbart svenskt fiske. Lönsamhet och framtidstro för dessa småskaliga fisken är hög, med ett undantag: Vänerfisket och i viss mån Vätterfisket. Situationen var tillfredsställande

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:411 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Antalet mjölkbönder

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:9 Beredskapskrav av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Sverige ska vara tryggt. Det kräver att vi stärker vårt samhälle i alla hänseenden. En av de viktigaste frågorna är att åter få kontroll över livsmedelsförsörjningen i vårt land. Inte minst efter minnet från förra årets värme, som

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2018/19:958 Åtgärder för att skydda skog från granbarkborren av Åsa Eriksson S till Statsrådet Jennie Nilsson S De senaste årens varma och torra somrar har bidragit till att utbredningen av granbarkborre i svenska skogar ökar kraftigt. För skogsbruket innebär detta att virke till mycket stora ekonomiska värden riskerar

Inlämnad: 2019-09-06 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S)

Fråga 2018/19:524 Hållbart producerad palmolja av Anna Wallentheim S till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP År 2018 släppte Naturvårdsverket en rapport som visar, enligt en ny beräkningsmodell, att 80 procent av alla utsläpp av farliga kemikalier kopplat till svensk konsumtion sker i andra länder. De stora koldioxidutsläppen

Inlämnad: 2019-04-10 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:371 Utveckling av grödor i norra Sverige av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Sveriges lantbruksuniversitet SLU har i Öjebyn i Norrbottens län en försöksstation där Hushållningssällskapet har bedrivit försöksodlingar. SLU beslöt nyligen att sälja fastigheten till en privat budgivare. Av

Inlämnad: 2019-03-08 Svarsdatum: 2019-03-22 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:262 av Johan Löfstrand (S)

Fråga 2018/19:262 Lagstadgad ursprungsmärkning av kött på restauranger av Johan Löfstrand S till Statsrådet Jennie Nilsson S I Finland ska restauranger från maj i år tydligt ange vilket land det kött som serveras kommer ifrån. Många konsumenter är i dag intresserade av varifrån det kött man äter kommer ifrån. Som konsument

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:262 av Johan Löfstrand (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:762 av Anders Karlsson (S)

Fråga 2013/14:762 Utrikeshandelsministern och Saudiaffären av Anders Karlsson S till Statsrådet Ewa Björling M Statsrådet har vid flera tidigare tillfällen varit mycket aktiv kring marknadsföring och försäljning av svenska vapen och vapensystem. Detta gör att utrikeshandelsministerns inblandning i vapenfabriksaffären

Inlämnad: 2014-08-18 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:762 av Anders Karlsson (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2013/14:496 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:496 Gränshinder i Öresundsregionen av Hillevi Larsson S till Statsrådet Ewa Björling M Sedan Öresundsbron öppnades 2000 har integrationen över Sundet tagit fart. I dag pendlar ca 20 000 personer över nationsgränsen. Öresundsregionen står för nära en tredjedel av Sveriges och Danmarks samlade bnp.

Inlämnad: 2014-05-27 Besvarare: Ewa Björling (M)

Interpellation 2013/14:496 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Gränshinder i Öresundsregionen

Skriftlig fråga 2013/14:642 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:642 Ekonomisk press på juntan i Thailand av Peter Persson S till Statsrådet Ewa Björling M Thailand är en vacklande demokrati av det enkla skälet att den thailändska militären aldrig accepterat demokrati som the only game in townPrecis som en gång den turkiska militären har man sett som sin uppgift att försvara

Inlämnad: 2014-05-26 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:642 av Peter Persson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:491 av Olsson, Hans (S)

den 13 mars Fråga 2013/14:491 Schweiz bakdörr Liechtenstein av Hans Olsson S till finansminister Anders Borg M För närvarande pågår diskussioner om hur Schweiz folkomröstningsbeslut om hinder för den fria rörligheten ska mötas från EU:s sida. Givetvis måste andra för Schweiz förmånliga avtal med EU sägas upp. Medierna

Inlämnad: 2014-03-13 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:481 av Karlsson, Anders (S)

den 11 mars Fråga 2013/14:481 Öresundsregionen av Anders Karlsson S till statsrådet Ewa Björling M Visionen om en integrerad Öresundsregion handlar om en stark region i norra Europa med 3,5 miljoner invånare, starka universitet och högskolor och ett starkt kunskaps- och forskningsinriktat näringsliv. För den svenska

Inlämnad: 2014-03-11 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:480 av Karlsson, Anders (S)

den 11 mars Fråga 2013/14:480 Interdepartementalt undanröjande av gränshindren av Anders Karlsson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Visionen om en integrerad Öresundsregion handlar om en stark region i norra Europa med 3,5 miljoner invånare, starka universitet och högskolor och ett starkt kunskaps- och forskningsinriktat

Inlämnad: 2014-03-11 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:441 av Jakobsson, Leif (S)

den 21 februari Fråga 2013/14:441 ISDS i TTIP-avtalet mellan EU och USA av Leif Jakobsson S till statsrådet Ewa Björling M Sverige bör i de förhandlingar kring ett investerings- och handelsavtal som pågår mellan EU och USA fundera över om avtalet bör inrymma så kallade investor-state dispute settlements, ISDS-mekanismer.

Inlämnad: 2014-02-21 Besvarare: Ewa Björling (M)