Dokument & lagar (117 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:615 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:615 Siken och EU-regler av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Nyligen frågade jag landsbygdsministern, statsrådet Jennie Nilsson, om möjligheten att ordna så att siken hanteras som övriga fiskar i det svenska undantaget från EU:s dioxinregler så att fiskeföretagen kan arbeta på lika

Inlämnad: 2019-12-10 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:615 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:411 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:411 Sikfisket av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det svenska insjöfisket är generellt ett mycket väl förvaltat och hållbart svenskt fiske. Lönsamhet och framtidstro för dessa småskaliga fisken är hög, med ett undantag: Vänerfisket och i viss mån Vätterfisket. Situationen var tillfredsställande

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:411 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Antalet mjölkbönder

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:371 Utveckling av grödor i norra Sverige av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Sveriges lantbruksuniversitet SLU har i Öjebyn i Norrbottens län en försöksstation där Hushållningssällskapet har bedrivit försöksodlingar. SLU beslöt nyligen att sälja fastigheten till en privat budgivare. Av

Inlämnad: 2019-03-08 Svarsdatum: 2019-03-22 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2017/18:388 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2017/18:388 Satellituppskjutning och rymdstrategi av Penilla Gunther KD till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Det planeras nu en statsstödd satsning på satellituppskjutning från Esrange, har närings- och innovationsministern meddelat. Detta sker i samband med upprättandet av en svensk nationell

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-03-26 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2017/18:388 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Satellituppskjutning och rymdstrategi

Skriftlig fråga 2017/18:783 av Annika Eclund (KD)

Fråga 2017/18:783 Utbildningsplatser på teologisk högskola av Annika Eclund KD till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Johannelunds teologiska högskola är en enskild utbildningsanordnare. Avtalet med staten skrevs 1993, och antalet studieplatser ändrades senast 2003, alltså för 15 år sedan. Trots en rejält ökad studenttillströmning

Inlämnad: 2018-02-15 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:783 av Annika Eclund (KD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2017/18:24 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2017/18:24 Den kommande rymdstrategin av Penilla Gunther KD till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S I den förteckning över planerade propositioner och skrivelser som regeringen lämnade till riksdagen den 12 september framgår att Utbildningsdepartementet har för avsikt att lämna en skrivelse om en nationell

Inlämnad: 2017-10-09 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2017/18:24 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den kommande rymdstrategin

Skriftlig fråga 2016/17:1404 av Aron Modig (KD)

Fråga 2016/17:1404 Fler platser för östkyrkliga studier av Aron Modig KD till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Teologiska högskolan och Sankt Ignatios utbildningsinstitut i Södertälje har nyligen inlett ett samarbete för att erbjuda en kvalificerad akademisk utbildning i Sverige för östkyrkliga invandrare, genom

Inlämnad: 2017-05-12 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1404 av Aron Modig (KD) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:220 av Annika Eclund (KD)

Fråga 2016/17:220 Betygsvalidering av Annika Eclund KD till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Sverige är ett av 138 länder i världen som erbjuder gymnasieprogrammet International Baccalaureate IBoch utbildningen ges på ett 30-tal gymnasieskolor i landet. Utbildningen har varit en del av vår gymnasieutbildning i decennier.

Inlämnad: 2016-10-25 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:220 av Annika Eclund (KD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:484 av Annika Eclund (KD)

Fråga 2014/15:484 Krisen vid Högskolan i Jönköping av Annika Eclund KD till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Stiftelsen Högskolan i Jönköping leds av en styrelse som tillsätts av regeringen. Efter en serie uppmärksammade händelser knutna till just stiftelsens styrelse har en akut förtroendekris uppstått. Såväl personal

Inlämnad: 2015-04-29 Besvarare: Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:484 av Annika Eclund (KD) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2011/12:570 av Gustafsson, Lars (KD)

den 9 maj Fråga 2011/12:570 Import av samlarfordon av Lars Gustafsson KD till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M I samband med import av privatfordon finns möjlighet att klassificera fordonet som samlarfordon av historiskt och etnografiskt intresse. Detta ger tullfrihet och reducerad moms men måste uppfylla

Inlämnad: 2012-05-09 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2009/10:760 av Pethrus Engström, Désirée (kd)

den 28 april Fråga 2009/10:760 Vaccination mot hepatit B av Désirée Pethrus Engström kd till statsrådet Maria Larsson kd Det är snart 20 år sedan Världshälsoorganisationen WHO rekommenderade alla länder att vaccinera sina barn mot hepatit B. Trots att över 160 andra länder infört denna allmänna vaccinering har

Inlämnad: 2010-04-28 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2008/09:885 av Andersson, Yvonne (kd)

den 27 april Fråga 2008/09:885 Anhörigas företräde i placeringsärenden av Yvonne Andersson kd till statsrådet Maria Larsson kd Den ändring av socialtjänstlagen som trädde i kraft 2007 lag 2007:1315 innebar bland annat att när ett barn placeras ska det i första hand övervägas om barnet kan tas emot av någon anhörig

Inlämnad: 2009-04-27 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2008/09:17 av Runegrund, Rosita (kd)

den 19 september Fråga 2008/09:17 Föräldrautbildning för utsatta grupper av Rosita Runegrund kd till socialminister Göran Hägglund kd Sedan 1980 har alla blivande och nyblivna föräldrar tillgång till föräldrautbildning. Dessa utbildningar arrangeras inom ramen för mödra- och barnhälsovården. Utbildningarna kan skilja

Inlämnad: 2008-09-19 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1621 av Oskarsson, Irene (kd)

den 5 september Fråga 2007/08:1621 Exportrestriktioner i Ryssland av Irene Oskarsson kd till statsrådet Ewa Björling m Det forna Sovjetunionen gjorde sig känt för sitt statskontrollerade jordbruk som efter landets kollaps demonterades. Historien upprepar sig nu i takt med att det moderna Ryssland inför exportrestriktioner

Inlämnad: 2008-09-05 Besvarare: Ewa Björling (M)