Dokument & lagar (124 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:371 Utveckling av grödor i norra Sverige av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Sveriges lantbruksuniversitet SLU har i Öjebyn i Norrbottens län en försöksstation där Hushållningssällskapet har bedrivit försöksodlingar. SLU beslöt nyligen att sälja fastigheten till en privat budgivare. Av

Inlämnad: 2019-03-08 Svarsdatum: 2019-03-22 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2011/12:702 av Gunther, Penilla (KD)

den 17 juli Fråga 2011/12:702 Underlag för beslut om klimatpåverkande utsläpp av Penilla Gunther KD till miljöminister Lena Ek C Beslutsunderlaget avseende rätt åtgärder mot klimatpåverkande utsläpp behöver hela tiden förbättras. Sverige har under mer än tjugo år, framför allt genom det framgångsrika Odinprojektet,

Inlämnad: 2012-07-17 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2011/12:595 av Halef, Robert (KD)

den 23 maj Fråga 2011/12:595 Öronmärkta anslag till skolor i segregerade kommuner av Robert Halef KD till utbildningsminister Jan Björklund FP Södertäljes skolor rankas bland landets sämsta när det gäller måluppfyllelse i grundskolan och gymnasiet. Kommunens resurser räcker inte till, och man tvingas avsätta större

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2011/12:494 av Nordell, Lars-Axel (KD)

den 28 mars Fråga 2011/12:494 Teckenspråk som val på gymnasiet av Lars-Axel Nordell KD till utbildningsminister Jan Björklund FP De allra flesta döva och hörselskadade ungdomarna har sedan 1979 kommit till Örebro för sin gymnasieutbildning. Effekterna av detta är påtagliga. I Örebro finns en utbredd acceptans för

Inlämnad: 2012-03-28 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2011/12:396 av Andersson, Yvonne (KD)

den 20 februari Fråga 2011/12:396 Högskoleprov för dyslektiker av Yvonne Andersson KD till utbildningsminister Jan Björklund FP I dag finns det möjlighet för dyslektiker att göra högskoleprovet. Dock gäller det enbart de dyslektiker som kan läsa och skriva med hjälp av extra avsatt tid. På Högskoleverkets hemsida

Inlämnad: 2012-02-20 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Interpellation 2011/12:171 av Oscarsson, Mikael (KD)

den 14 december Interpellation 2011/12:171 Riksintag till gymnasium utifrån exemplet Forsmarks skola av Mikael Oscarsson KD till utbildningsminister Jan Björklund FP Regeringens skolreformer är mycket välkomna, men denna interpellation handlar om en avigsida som nu visat sig. Ett exempel är Forsmarks skola i norra

Inlämnad: 2011-12-14 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Riksintag till gymnasium utifrån exemplet Forsmarks skola

Skriftlig fråga 2011/12:122 av Oscarsson, Mikael (KD)

den 10 november Fråga 2011/12:122 Forsmarks skola och riksintag för energiutbildning av Mikael Oscarsson KD till utbildningsminister Jan Björklund FP Även om arbetslösheten bland ungdomar är förhållandevis hög i Sverige, finns det sektorer som ropar efter ung arbetskraft. Ett mycket tydligt exempel på detta är energisektorn.

Inlämnad: 2011-11-10 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2010/11:96 av Sellström, Anders (KD)

den 23 november Fråga 2010/11:96 Skolinspektionen av Anders Sellström KD till utbildningsminister Jan Björklund FP Skolinspektionen har till uppgift att granska skolor och bedömer ansökningar om att få driva friskola. Inom det ramverk som skollagen sätter upp är det upp till varje skola att avgöra hur målen i

Inlämnad: 2010-11-23 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2009/10:983 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 11 augusti Fråga 2009/10:983 Föreningsfriheten i den svenska skolan av Lennart Sacrédeus kd till utbildningsminister Jan Björklund fp Föreningsfriheten är en grundläggande mänsklig rättighet och av yttersta vikt för demokratin. Att medborgare har frihet att bilda och tillhöra organisationer för att kunna utbyta

Inlämnad: 2010-08-11 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2009/10:691 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 30 mars Fråga 2009/10:691 Utbildning inom naturturism av Lennart Sacrédeus kd till utbildningsminister Jan Björklund fp Genom uppropet Låt inte Sverige tappa naturturismen har branschen understrukit för närings- och utbildningsdepartement samt Skolverket att utbildning inom naturbaserad turism fortsatt borde

Inlämnad: 2010-03-30 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2009/10:650 av Oscarsson, Mikael (kd)

den 16 mars Fråga 2009/10:650 Religions- och föreningsfrihet i relation till skollagen av Mikael Oscarsson kd till utbildningsminister Jan Björklund fp Yttrande-förenings- och religionsfriheten tillhör de grundläggande fri- och rättigheterna för alla medborgare i Sverige. Med dessa rättigheter som grund samlas

Inlämnad: 2010-03-16 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:888 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 28 april Fråga 2008/09:888 Sekretess för skriftliga omdömen om elever av Lennart Sacrédeus kd till utbildningsminister Jan Björklund fp När den socialdemokratiska regeringen införde framåtsyftande individuella utvecklingsplaner IUP i skolan den 1 januari 2006 gjordes dessa samtidigt till offentliga handlingar.

Inlämnad: 2009-04-28 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:295 av Oskarsson, Irene (kd)

den 25 november Fråga 2008/09:295 Adventsfirande i kyrka av Irene Oskarsson kd till utbildningsminister Jan Björklund fp Skolverket har till rektorer i Skillingaryd förklarat att religionsutövning inte får förekomma i skolan. Skolverkets uttalande har bekräftat ett beslut som rektorerna tidigare beslutat angående

Inlämnad: 2008-11-25 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:1567 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 21 augusti Fråga 2007/08:1567 Ökade kunskaper för lärarkåren om Förintelsen av Lennart Sacrédeus kd till utbildningsminister Jan Björklund fp Forum för levande historia har denna vecka presenterat en enkätstudie om svenska mellanstadiehögstadie- och gymnasielärares kunskaper och erfarenheter av att undervisa

Inlämnad: 2008-08-21 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:1246 av Henriksson, Emma (kd)

den 22 maj Fråga 2007/08:1246 Privatekonomi som skolämne av Emma Henriksson kd till utbildningsminister Jan Björklund fp De privatekonomiska möjligheterna och valen har under de senaste åren blivit allt fler och alltmer komplexa. Detta ställer allt högre krav på den privatekonomiska kunskapsnivån hos befolkningen.

Inlämnad: 2008-05-22 Besvarare: Jan Björklund (FP)