Dokument & lagar (157 träffar)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:371 Utveckling av grödor i norra Sverige av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Sveriges lantbruksuniversitet SLU har i Öjebyn i Norrbottens län en försöksstation där Hushållningssällskapet har bedrivit försöksodlingar. SLU beslöt nyligen att sälja fastigheten till en privat budgivare. Av

Inlämnad: 2019-03-08 Svarsdatum: 2019-03-22 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:116 av Sofia Damm (KD)

Fråga 2018/19:116 Skrotat arbetslöshetsmål av Sofia Damm KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Arbetsmarknadsmålet om lägst arbetslöshet i EU 2020 var Socialdemokraternas och Stefan Löfvens viktigaste vallöfte inför valet 2014. Så viktigt att alla statsråd, oavsett koppling till arbetsmarknaden, kommenderades

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:116 av Sofia Damm (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1443 av Erik Slottner (KD)

Fråga 2017/18:1443 Arbetslöshetskassornas oberoende och självständighet av Erik Slottner KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S I rapporten Kopplingar mellan arbetslöshetskassor och närliggande organisationer 2018:2 från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen IAF har arbetslöshetskassornas

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1443 av Erik Slottner (KD) (pdf, 130 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:990 av Erik Slottner (KD)

Fråga 2017/18:990 Regionala arbetsmiljöombud av Erik Slottner KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S En god arbetsmiljö är en lagstadgad ambition som de flesta företag arbetar väl för att uppnå. Arbetsgivaren bär ett långtgående arbetsmiljöansvar för att främja en hållbar arbetsmiljö fri från

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:990 av Erik Slottner (KD) (pdf, 120 kB)

Interpellation 2016/17:359 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2016/17:359 Långtidsarbetslösas sysselsättning av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Jobb- och utvecklingsgarantins tredje fas sysselsättningsfasen, som också kallats fas 3, började avvecklas i februari 2016. Under den sista månaden fanns ca 39 000 personer

Inlämnad: 2017-03-08 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:359 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Långtidsarbetslösas sysselsättning

Interpellation 2016/17:102 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2016/17:102 Praktikplatser för asylsökande av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Efter beslut från regeringens vårproposition 2015/16:100 är Migrationsverkets sysselsättningsansvar för asylsökande under avveckling för att till årsskiftet överföras till länsstyrelserna.

Inlämnad: 2016-11-02 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:102 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Praktikplatser för asylsökande

Interpellation 2015/16:750 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2015/16:750 Aktiviteter för deltagarna i fas 3 av Penilla Gunther KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Det rapporteras att avvecklingen av den kritiserade arbetslöshetsinsatsen fas 3 går fortare än vad som förväntats. Det kan ju låta bra om det då finns några planerade aktiviteter

Inlämnad: 2016-08-03 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:750 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Aktiviteter för deltagarna i fas 3

Interpellation 2015/16:494 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2015/16:494 Arbetsmarknaden av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Möjligheten att ha ett arbete är en av de viktigaste förutsättningarna för att integreras i det svenska samhället. Under Alliansens regeringsperiod inrättade vi jobbskatteavdraget för att göra det lönsammare att

Inlämnad: 2016-03-15 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:494 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsmarknaden

Skriftlig fråga 2015/16:917 av Désirée Pethrus (KD)

Fråga 2015/16:917 Reserverade medel för Arbetsförmedlingen av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Arbetslösheten är en av våra största samhällsutmaningar, inte minst den höga arbetslösheten bland unga och utrikesfödda. Arbetslöshet och utanförskap riskerar att leda till stora sociala problem

Inlämnad: 2016-03-03 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:917 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2014/15:661 av Aron Modig (KD)

Interpellation 2014/15:661 Regeringens metoder för att nå arbetslöshetsmålet av Aron Modig KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S I samband med S-kongressen i april 2013 lanserade nuvarande statsminister Stefan Löfven Socialdemokraternas arbetslöshetsmål. Han förklarade att detta skulle hjälpa partiet att hålla

Inlämnad: 2015-05-28 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:661 av Aron Modig (KD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:587 av Aron Modig (KD)

Fråga 2014/15:587 Regeringens arbetslöshetsmål av Aron Modig KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S I samband med S-kongressen i april 2013 lanserade nuvarande statsministern Stefan Löfven Socialdemokraternas arbetslöshetsmål. Han förklarade att detta skulle hjälpa partiet att hålla fokusmen även att arbetslösheten

Inlämnad: 2015-05-28 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:587 av Aron Modig (KD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2014/15:233 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2014/15:233 Validering av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Det är en allmän uppfattning att Sverige är dåligt på att ta till vara invandrares yrkeskompetens. Alltför ofta får vi höra berättelser om personer med akademiska utbildningar som antingen saknar jobb eller har väldigt

Inlämnad: 2015-01-28 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:233 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Validering

Skriftlig fråga 2007/08:652 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 25 januari Fråga 2007/08:652 Ett säte för Europaparlamentet av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Cecilia Malmström fp När EU:s nya fördrag förhandlades fram var det en viktig symbolfråga rörande Europaparlamentet som inte löstes, nämligen den i fördragen inskrivna pendlingen mellan Strasbourg och Bryssel.

Inlämnad: 2008-01-25 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:438 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 7 december Fråga 2007/08:438 Tidsgräns för kommissionens möjligheter att förhala reformer av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Cecilia Malmström fp Under senare tid har flera för Sverige viktiga reformer förhalats av EU-kommissionen. Ett område som berörs är det svenska presstödet. På en fråga angående detta

Inlämnad: 2007-12-07 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)