Dokument & lagar (206 träffar)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:371 Utveckling av grödor i norra Sverige av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Sveriges lantbruksuniversitet SLU har i Öjebyn i Norrbottens län en försöksstation där Hushållningssällskapet har bedrivit försöksodlingar. SLU beslöt nyligen att sälja fastigheten till en privat budgivare. Av

Inlämnad: 2019-03-08 Svarsdatum: 2019-03-22 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2007/08:652 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 25 januari Fråga 2007/08:652 Ett säte för Europaparlamentet av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Cecilia Malmström fp När EU:s nya fördrag förhandlades fram var det en viktig symbolfråga rörande Europaparlamentet som inte löstes, nämligen den i fördragen inskrivna pendlingen mellan Strasbourg och Bryssel.

Inlämnad: 2008-01-25 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:438 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 7 december Fråga 2007/08:438 Tidsgräns för kommissionens möjligheter att förhala reformer av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Cecilia Malmström fp Under senare tid har flera för Sverige viktiga reformer förhalats av EU-kommissionen. Ett område som berörs är det svenska presstödet. På en fråga angående detta

Inlämnad: 2007-12-07 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:8 av Wikström i Uppsala, Cecilia (fp)

den 21 september Fråga 2007/08:8 Europiska kommissionen och yttrandefriheten av Cecilia Wikström i Uppsala fp till statsrådet Cecilia Malmström fp I förslaget till nytt EU-fördrag Artikel II-71 hävdas yttrandefriheten på ett tydligt sätt: Var och en har rätt till yttrandefrihet. Denna rätt innefattar åsiktsfrihet

Inlämnad: 2007-09-21 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2006/07:693 av Ohlsson, Birgitta (fp)

den 21 februari Fråga 2006/07:693 En sekulär europeisk konstitution av Birgitta Ohlsson fp till statsrådet Cecilia Malmström fp Europa som kontinent och den europeiska unionen som organisation har präglats av en mångfald av kulturer, religioner och ideologier. EU är i dag som förr en etnisk smältdegel där kristendom,

Inlämnad: 2007-02-21 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Interpellation 2006/07:303 av Krantz, Tobias (fp)

den 7 februari Interpellation 2006/07:303 Regeringens strategi och prioriteringar i Europapolitiken av Tobias Krantz fp till statsrådet Cecilia Malmström fp Europa kan stå inför en händelserik tid. I den europeiska toppolitiken sker nu ledarskiften på bred front. Tyskland har relativt nyligen fått en ny förbundskansler,

Inlämnad: 2007-02-07 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens strategi och prioriteringar i Europapolitiken

Skriftlig fråga 2005/06:2090 av Hellquist, Solveig (fp)

den 31 augusti Fråga 2005/06:2090 av Solveig Hellquist fp till näringsminister Thomas Östros s Elpriser för Västernorrlands basindustri Västernorrland står inför en näringspolitisk katastrof om inte regeringen vidtar omedelbara åtgärder för komma till rätta med de extremt höga elpriserna. Utansjö Bruk har nu aviserat

Inlämnad: 2006-08-31 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1976 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 augusti Fråga 2005/06:1976 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Effektivisering inom samhällsbyggnadsområdet Statskontoret redovisade förra året i rapporten Stor potential för effektivisering hos statliga myndigheter genom automatiserad elektronisk ärendehantering att myndigheterna

Inlämnad: 2006-08-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1895 av Lundström, Nina (fp)

den 29 juni Fråga 2005/06:1895 av Nina Lundström fp till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Hyressättning och jämförelseprövning Hyrorna sätts genom kollektiva förhandlingar där hyresgästen representeras av Hyresgästföreningen som förhandlande part. Tvister om hyran hanteras av hyresnämnder. Enligt utredningen

Inlämnad: 2006-06-29 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1758 av Hamilton, Carl B (fp)

den 5 juni Fråga 2005/06:1758 av Carl B Hamilton fp till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Ny prissättningsmodell för el fråga 4 Enligt uppgift i SvD Näringsliv den 2 juni 2006 har representanter för regeringen och industrin haft ett antal möten om bland annat en ny prissättningsmodell för el i Sverige. Regeringen

Inlämnad: 2006-06-05 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1757 av Hamilton, Carl B (fp)

den 5 juni Fråga 2005/06:1757 av Carl B Hamilton fp till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Ny prissättningsmodell för el fråga 3 Enligt uppgift i SvD Näringsliv den 2 juni 2006 har representanter för regeringen och industrin haft ett antal möten om bland annat en ny prissättningsmodell för el i Sverige. Regeringen

Inlämnad: 2006-06-05 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1756 av Hamilton, Carl B (fp)

den 5 juni Fråga 2005/06:1756 av Carl B Hamilton fp till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Ny prissättningsmodell för el fråga 2 Enligt uppgift i SvD Näringsliv den 2 juni 2006 har representanter för regeringen och industrin haft ett antal möten om bland annat en ny prissättningsmodell för el i Sverige. Regeringen

Inlämnad: 2006-06-05 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1755 av Hamilton, Carl B (fp)

den 5 juni Fråga 2005/06:1755 av Carl B Hamilton fp till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Ny prissättningsmodell för el fråga 1 Enligt uppgift i SvD Näringsliv den 2 juni 2006 har representanter för regeringen och industrin haft ett antal möten om bland annat en ny prissättningsmodell för el i Sverige. Regeringen

Inlämnad: 2006-06-05 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2005/06:477 av Lundström, Nina (fp)

den 22 maj Interpellation 2005/06:477 av Nina Lundström fp till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Statens roll som markägare Regeringen har nyligen utsett en statlig marksamordnare. Hans uppgift är att verka för överenskommelser om bostadsproduktion på mark som förvaltas av statliga myndigheter eller ägs av

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statens roll som markägare