Dokument & lagar (95 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:371 Utveckling av grödor i norra Sverige av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Sveriges lantbruksuniversitet SLU har i Öjebyn i Norrbottens län en försöksstation där Hushållningssällskapet har bedrivit försöksodlingar. SLU beslöt nyligen att sälja fastigheten till en privat budgivare. Av

Inlämnad: 2019-03-08 Svarsdatum: 2019-03-22 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2007/08:652 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 25 januari Fråga 2007/08:652 Ett säte för Europaparlamentet av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Cecilia Malmström fp När EU:s nya fördrag förhandlades fram var det en viktig symbolfråga rörande Europaparlamentet som inte löstes, nämligen den i fördragen inskrivna pendlingen mellan Strasbourg och Bryssel.

Inlämnad: 2008-01-25 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:438 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 7 december Fråga 2007/08:438 Tidsgräns för kommissionens möjligheter att förhala reformer av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Cecilia Malmström fp Under senare tid har flera för Sverige viktiga reformer förhalats av EU-kommissionen. Ett område som berörs är det svenska presstödet. På en fråga angående detta

Inlämnad: 2007-12-07 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2005/06:1976 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 augusti Fråga 2005/06:1976 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Effektivisering inom samhällsbyggnadsområdet Statskontoret redovisade förra året i rapporten Stor potential för effektivisering hos statliga myndigheter genom automatiserad elektronisk ärendehantering att myndigheterna

Inlämnad: 2006-08-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd)

den 17 maj Interpellation 2005/06:411 av Björn von der Esch kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Estonia Redan vid utfrågningen av statsrådet Mona Sahlin i Konstitutionutskottet den 3 april 2002 ifrågasattes huruvida fartyget var sjövärdigt på sin sista resa. Det hade nämligen framkommit att under utbildning

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Estonia

Skriftlig fråga 2005/06:1526 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 maj Fråga 2005/06:1526 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Bostadsförsörjningen Statskontoret har i en rapport redovisat hur arbetet med de statliga målen för bostadsförsörjningen går till i Stockholm, Göteborg, Malmö, Västerås, Linköping och Uppsala. Rapporten bygger på ny empiri.

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1525 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 maj Fråga 2005/06:1525 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Geodatarådet inom lantmäteriområdet Riksdagen tog för fem månader sedan ställning till bostadsutskottets betänkande 2005/06:BoU4 Lantmäteriverksamheten prop. 2005/06:5Bland annat beslutades att inrätta ett geodataråd.

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1471 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 25 april Fråga 2005/06:1471 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Marknads- och konkurrensråd inom lantmäteriområdet Riksdagen tog för fem månader sedan ställning till bostadsutskottets betänkande 2005/06:BoU4 om Lantmäteriverksamheten prop. 2005/06:5Bland annat beslutades att

Inlämnad: 2006-04-25 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1343 av Gustafsson, Lars (kd)

den 31 mars Fråga 2005/06:1343 av Lars Gustafsson kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Investeringsbidrag till mindre bostäder och hyreslägenheter i tillväxtområden Sveriges riksdag har beslutat om att inrätta två olika stöd för att underlätta byggnationer av mindre bostäder och hyreslägenheter i tillväxtområden,

Inlämnad: 2006-03-31 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1233 av Lindström, Torsten (kd)

den 20 mars Fråga 2005/06:1233 av Torsten Lindström kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Konkurrens mellan byggnadsmaterial Boverket förutspår ett ökat bostadsbyggande i den nya byggprognosen för 2006 och 2007. Boverket räknar med att 35 500 bostäder kommer att påbörjas i år. Prognosförutsättningarna är

Inlämnad: 2006-03-20 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1196 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 14 mars Fråga 2005/06:1196 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Prissättningen på geografisk information Lantmäteriutredningen SOU 2003:111 bedömde att prissättningen på grundläggande geografisk information bör grundas på att användare, utöver en ren uttagskostnad, också ska betala

Inlämnad: 2006-03-14 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1161 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 9 mars Fråga 2005/06:1161 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Bostadsområde för elöverkänsliga Boendesituationen är av central betydelse för dem som lider av elöverkänslighet. Det är omöjligt att i dagens samhälle säkerställa områden helt utan elektromagnetisk strålning, men det

Inlämnad: 2006-03-09 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1157 av Lindgren, Ulrik (kd)

den 8 mars Fråga 2005/06:1157 av Ulrik Lindgren kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Konverteringsbidrag till förnybar energikälla Sedan den 1 januari 2006 finns det möjlighet att få ett så kallat konverteringsstöd för den som byter från direktverkande el till annat uppvärmningssystem. Konverteringsstödet

Inlämnad: 2006-03-08 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:922 av Kihlström, Dan (kd)

den 2 februari Fråga 2005/06:922 av Dan Kihlström kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Nollvision om hemlöshet I Sverige är i dag 17 800 personer hemlösa enligt en studie som nyligen presenterades av Socialstyrelsen. Det är en ökning med ett par tusen från förra mätningen 1999. Utredningen visar att ett

Inlämnad: 2006-02-02 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2005/06:178 av Attefall, Stefan (kd)

den 22 december Interpellation 2005/06:178 av Stefan Attefall kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Hyresgästers möjlighet att se på tv via parabol Den 20 december avkunnade Svea hovrätt beslut i ett mål gällande en fastighetsägare i Rinkeby som vill säga upp en del av sina hyresgäster, alla med invandrarbakgrund,

Inlämnad: 2005-12-22 Besvarare: Mona Sahlin (S)