Dokument & lagar (150 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:116 av Sofia Damm (KD)

Fråga 2018/19:116 Skrotat arbetslöshetsmål av Sofia Damm KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Arbetsmarknadsmålet om lägst arbetslöshet i EU 2020 var Socialdemokraternas och Stefan Löfvens viktigaste vallöfte inför valet 2014. Så viktigt att alla statsråd, oavsett koppling till arbetsmarknaden, kommenderades

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:116 av Sofia Damm (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1443 av Erik Slottner (KD)

Fråga 2017/18:1443 Arbetslöshetskassornas oberoende och självständighet av Erik Slottner KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S I rapporten Kopplingar mellan arbetslöshetskassor och närliggande organisationer 2018:2 från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen IAF har arbetslöshetskassornas

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1443 av Erik Slottner (KD) (pdf, 130 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:990 av Erik Slottner (KD)

Fråga 2017/18:990 Regionala arbetsmiljöombud av Erik Slottner KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S En god arbetsmiljö är en lagstadgad ambition som de flesta företag arbetar väl för att uppnå. Arbetsgivaren bär ett långtgående arbetsmiljöansvar för att främja en hållbar arbetsmiljö fri från

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:990 av Erik Slottner (KD) (pdf, 120 kB)

Interpellation 2016/17:359 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2016/17:359 Långtidsarbetslösas sysselsättning av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Jobb- och utvecklingsgarantins tredje fas sysselsättningsfasen, som också kallats fas 3, började avvecklas i februari 2016. Under den sista månaden fanns ca 39 000 personer

Inlämnad: 2017-03-08 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:359 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Långtidsarbetslösas sysselsättning

Interpellation 2016/17:102 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2016/17:102 Praktikplatser för asylsökande av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Efter beslut från regeringens vårproposition 2015/16:100 är Migrationsverkets sysselsättningsansvar för asylsökande under avveckling för att till årsskiftet överföras till länsstyrelserna.

Inlämnad: 2016-11-02 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:102 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Praktikplatser för asylsökande

Interpellation 2015/16:750 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2015/16:750 Aktiviteter för deltagarna i fas 3 av Penilla Gunther KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Det rapporteras att avvecklingen av den kritiserade arbetslöshetsinsatsen fas 3 går fortare än vad som förväntats. Det kan ju låta bra om det då finns några planerade aktiviteter

Inlämnad: 2016-08-03 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:750 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Aktiviteter för deltagarna i fas 3

Interpellation 2015/16:494 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2015/16:494 Arbetsmarknaden av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Möjligheten att ha ett arbete är en av de viktigaste förutsättningarna för att integreras i det svenska samhället. Under Alliansens regeringsperiod inrättade vi jobbskatteavdraget för att göra det lönsammare att

Inlämnad: 2016-03-15 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:494 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsmarknaden

Skriftlig fråga 2015/16:917 av Désirée Pethrus (KD)

Fråga 2015/16:917 Reserverade medel för Arbetsförmedlingen av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Arbetslösheten är en av våra största samhällsutmaningar, inte minst den höga arbetslösheten bland unga och utrikesfödda. Arbetslöshet och utanförskap riskerar att leda till stora sociala problem

Inlämnad: 2016-03-03 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:917 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2014/15:661 av Aron Modig (KD)

Interpellation 2014/15:661 Regeringens metoder för att nå arbetslöshetsmålet av Aron Modig KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S I samband med S-kongressen i april 2013 lanserade nuvarande statsminister Stefan Löfven Socialdemokraternas arbetslöshetsmål. Han förklarade att detta skulle hjälpa partiet att hålla

Inlämnad: 2015-05-28 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:661 av Aron Modig (KD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:587 av Aron Modig (KD)

Fråga 2014/15:587 Regeringens arbetslöshetsmål av Aron Modig KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S I samband med S-kongressen i april 2013 lanserade nuvarande statsministern Stefan Löfven Socialdemokraternas arbetslöshetsmål. Han förklarade att detta skulle hjälpa partiet att hålla fokusmen även att arbetslösheten

Inlämnad: 2015-05-28 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:587 av Aron Modig (KD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2014/15:233 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2014/15:233 Validering av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Det är en allmän uppfattning att Sverige är dåligt på att ta till vara invandrares yrkeskompetens. Alltför ofta får vi höra berättelser om personer med akademiska utbildningar som antingen saknar jobb eller har väldigt

Inlämnad: 2015-01-28 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:233 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Validering

Skriftlig fråga 2007/08:652 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 25 januari Fråga 2007/08:652 Ett säte för Europaparlamentet av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Cecilia Malmström fp När EU:s nya fördrag förhandlades fram var det en viktig symbolfråga rörande Europaparlamentet som inte löstes, nämligen den i fördragen inskrivna pendlingen mellan Strasbourg och Bryssel.

Inlämnad: 2008-01-25 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:438 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 7 december Fråga 2007/08:438 Tidsgräns för kommissionens möjligheter att förhala reformer av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Cecilia Malmström fp Under senare tid har flera för Sverige viktiga reformer förhalats av EU-kommissionen. Ett område som berörs är det svenska presstödet. På en fråga angående detta

Inlämnad: 2007-12-07 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2005/06:1976 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 augusti Fråga 2005/06:1976 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Effektivisering inom samhällsbyggnadsområdet Statskontoret redovisade förra året i rapporten Stor potential för effektivisering hos statliga myndigheter genom automatiserad elektronisk ärendehantering att myndigheterna

Inlämnad: 2006-08-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2005/06:459 av Lindgren, Ulrik (kd)

den 22 maj Interpellation 2005/06:459 av Ulrik Lindgren kd till statsrådet Ylva Johansson s Ersättning till blödarsjuka som smittats av hiv och hepatit C För 20 år sedan utsattes de blödarsjuka för Sveriges kanske värsta läkemedelskatastrof. Deras läkemedel var smittade med hiv och hepatit C. 104 personer fick

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ersättning till blödarsjuka som smittats av hiv och hepatit C

Interpellation 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd)

den 17 maj Interpellation 2005/06:411 av Björn von der Esch kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Estonia Redan vid utfrågningen av statsrådet Mona Sahlin i Konstitutionutskottet den 3 april 2002 ifrågasattes huruvida fartyget var sjövärdigt på sin sista resa. Det hade nämligen framkommit att under utbildning

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Estonia

Skriftlig fråga 2005/06:1526 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 maj Fråga 2005/06:1526 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Bostadsförsörjningen Statskontoret har i en rapport redovisat hur arbetet med de statliga målen för bostadsförsörjningen går till i Stockholm, Göteborg, Malmö, Västerås, Linköping och Uppsala. Rapporten bygger på ny empiri.

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1525 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 maj Fråga 2005/06:1525 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Geodatarådet inom lantmäteriområdet Riksdagen tog för fem månader sedan ställning till bostadsutskottets betänkande 2005/06:BoU4 Lantmäteriverksamheten prop. 2005/06:5Bland annat beslutades att inrätta ett geodataråd.

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1497 av Larsson, Maria (kd)

den 27 april Fråga 2005/06:1497 av Maria Larsson kd till statsrådet Ylva Johansson s Resurstillskotten till äldreomsorgen Socialdemokraterna har deklarerat att äldrepolitiken ska spela en framträdande roll i deras valrörelse. Under den senaste socialdemokratiska partikongressen utlovades 10 miljarder kronor till

Inlämnad: 2006-04-27 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1471 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 25 april Fråga 2005/06:1471 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Marknads- och konkurrensråd inom lantmäteriområdet Riksdagen tog för fem månader sedan ställning till bostadsutskottets betänkande 2005/06:BoU4 om Lantmäteriverksamheten prop. 2005/06:5Bland annat beslutades att

Inlämnad: 2006-04-25 Besvarare: Mona Sahlin (S)