Dokument & lagar (2 812 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:17 Torsdag 2019-12-05 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2019-12-05 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Justering av protokoll 3. Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning FiU2 Fortsatt beredning Prop. 2019/20:1 UO2, motioner Tidigare behandlad 26/11

2019-12-05 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:13 Torsdag 2019-12-05 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-12-05 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20: 12 2. Yrkestrafik och taxi TU6 Beredning 1 Motioner Föredragande: CF 3. Internet Governance Forum Återkoppling Rapportörer:

2019-12-05 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2019-12-05 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-12-05 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Näringsliv NU1 Justering tidigare behandlad 24 oktober, 14 november och 28 november Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: LS 3. Regional tillväxt

2019-12-05 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Tisdag 2019-12-03 kl. 11:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-12-03 11:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20: 11 2. Utgiftsområde 22 Kommunikationer TU1 Justering Proposition 2019/20:1 och motioner Föredragande: AK 3. Information

2019-12-03 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:16 Tisdag 2019-12-03 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2019-12-03 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. EU:s långtidsbudget Överläggning Statssekreterarna Max Elger och Paula Carvalho Olovsson 2. Anmälningar 3. Justering av protokoll 4. Övrigt 5. Nästa sammanträde Torsdag 5

2019-12-03 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Torsdag 2019-11-28 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2019-11-28 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Förslaget till taxonomi Fortsatt överläggning Statssekreterare Ulf Holm 2. Anmälningar 3. Justering av protokoll 4. Kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om värdepapperisering

2019-11-28 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-11-28 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-28 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20: 10 2. TTE-rådet transport den 2 december 2019 Information och ev. överläggning Statsrådet Tomas Eneroth, Infrastrukturdepartementet

2019-11-28 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:13 Torsdag 2019-11-28 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-11-28 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för transport, telekommunikation och energi TTE den 4 december 2019 Information punkterna 1315 på den kommenterade dagordningen Statssekreterare

2019-11-28 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Tisdag 2019-11-26 kl. 11:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-26 11:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokol l Justering av protokoll 2019/20: 9 2. TTE-rådet telekom den 3 december 2019 Information och ev. överläggning Statsrådet Anders Ygeman, Infrastrukturdepartementet

2019-11-26 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Tisdag 2019-11-26 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-11-26 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Regional tillväxt NU2 Fortsatt beredning tidigare behandlad 24 oktober Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: CR 3. Energi NU3 Fortsatt beredning

2019-11-26 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Tisdag 2019-11-26 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-11-26 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar Hemlig handling från Allmänna rådet GAC 19 november finns på expedition 2. Justering av protokoll 3. Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning FiU2 Beredning

2019-11-26 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:13 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-11-21 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Kapitalmarknadsunionen CMU Överläggning Statssekreterare Ulf Holm 2. Förslaget till taxonomi Överläggning Statssekreterare Ulf Holm 3. EU-gemensamt uttalande om stablecoins

2019-11-21 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20: 8 2. Information om bredbandsfrågor Kanslichefen Nicklas Liss-Larsson från Bredbandsforum, ordföranden Jörgens Svärdh och Louise

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Konkurrenskraftsrådet KKR den 2829 november 2019 Information punkt 5 på KKR:s dagordning Statssekreterare Krister Nilsson, Utrikesdepartementet 3. Redovisning

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-19 kl. 11:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-19 11:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:8 2 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning TU4 Justering Prop. 2019/20:15 och motioner Föredragande: MH 3. Övriga

2019-11-19 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Tisdag 2019-11-19 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-19 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Elmarknadshubben Information Statsrådet Anders Ygeman, Infrastrukturdepartementet 3. El- och effektsituationen i olika delar av landet Information

2019-11-19 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokol 2019/20:6 2. Information om projekt Förbifart Stockholm Statsrådet Tomas Eneroth från Infrastrukturdepartementet, generaldirektör Lena

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för utrikes frågor handel den 21 november 2019 Information punkterna 35 kommenterad dagordning S tatssekreterare Krister Nilsson Utrikesdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:30

Föredragningslista Finansutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-11-14 09:30 Plats: RÖ 5-10 1. Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting FiU18 Justering Prop. 2019/20:11 Tidigare behandlad 24/10 och 7/11 Föredragande: ACT 2. Förslaget till direktiv om

2019-11-14 09:30:00

Yttrande 2019/20:TU2y

Trafikutskottets yttrande 2019/20:TU2y Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen Till konstitutionsutskottet Konstitutionsutskottet beslutade den 12 september 2019 att bereda övriga utskott tillfälle att senast den 12 november yttra sig över de iakttagelser om riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen

2019-11-13

Yttrande 2019/20:TU2y (pdf, 128 kB)