Dokument & lagar (557 träffar)

utskottsdokument 2013/14:verk

Justitieutskottets verksamhet vid riksmötet 2013/14 Justitieutskottets beredningsområde Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a. myndigheter inom Sveriges Domstolar åklagarväsendet polisväsendet kriminalvården samt Brottsförebyggande rådet, Rättsmedicinalverket,

2014-10-01

utskottsdokument 2013/14:verk

Finansutskottets verksamhet riksmötet 2013/14 Finansutskottets beredningsområde Finansutskottet FiU bereder ärenden om riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetregleringen samt ärenden som rör Riksbankens verksamhet. Till utskottets uppgifter hör också att sammanställa statsbudgeten och bereda ärenden om utgiftstak

2014-10-01

Utskottsmöte 2013/14:33 Torsdag 2014-08-28 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:33 Datum och tid: 2014-08-28 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Protokollsjustering 2. Förslag om ändring av förordning om utredningar som utförs av Olaf Subsidiaritetsprövning Beredning och ev. justering KOM2014 340 Föredragande: TF 3.

2014-08-28 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:45 Tisdag 2014-08-19 kl. 09:00

Föredragningslista Finansutskottet 2013/14:45 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:45 Datum och tid: 2014-08-19 09:00 Plats: Skandiasalen 1. Öppen utfrågning om den aktuella penningpolitiken Riksbankschef Stefan Ingves Vice riksbankschef Martin Flodén 2. Anmälningar 3. Kommissionens förslag om inrättandet av

2014-08-19 09:00:00

Omröstning 2013/14:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2013/14:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Datum: 2014-06-26 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2014-06-26

Omröstning 2013/14:JuU36p5 Kortare handläggningstider i vapenärenden

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 5 Kortare handläggningstider i vapenärenden Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP 24 0 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p4 Bättre förutsättningar att stoppa införseln av illegala vapen

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 4 Bättre förutsättningar att stoppa införseln av illegala vapen Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p3 Auktorisation och tillstånd att inneha skjutvapen

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 3 Auktorisation och tillstånd att inneha skjutvapen Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i vapenlagen 1996:672. lag om ändring i offentlighets- och sekretesslagen 2009:400Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p2 Hemlig avlyssning vid grovt vapenbrott

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 2 Hemlig avlyssning vid grovt vapenbrott Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP 24 0 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU32p3 Nämndemännens ersättning

Votering: betänkande 2013/14:JuU32 Nämndemannauppdraget stärkt förtroende och högre krav, förslagspunkt 3 Nämndemännens ersättning Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ju16 yrkande 1 och 2013/14:Ju17 yrkande 7. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-25

Omröstning 2013/14:FiU33p1 Årsredovisning för staten 2013

Votering: betänkande 2013/14:FiU33 Årsredovisning för staten 2013, förslagspunkt 1 Årsredovisning för staten 2013 Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 0 22 0 3 FP 24 0 0 0 C 20 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:FiU19p1 Förstärkta kapitaltäckningsregler m.m.

Votering: betänkande 2013/14:FiU19 Förstärkta kapitaltäckningsregler, förslagspunkt 1 Förstärkta kapitaltäckningsregler m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om särskild tillsyn över kreditinstitut och värdepappersbolag 2. lag om införande av lagen 2014:000 om särskild tillsyn över kreditinstitut  och värdepappersbolag

2014-06-25

Utskottsmöte 2013/14:44 Torsdag 2014-06-19 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2013/14:44 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:44 Datum och tid: 2014-06-19 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Överläggning om EU- budgeten Statssekreterare Hans Lindberg 2. Anmälningar 3. Uppskov med behandling av vissa ärenden FiU36 Beredning och ev. justering Föredragande: PS 4. Övriga

2014-06-19 10:30:00

Utskottsmöte 2013/14:32 Onsdag 2014-06-18 kl. 08:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:32 Datum och tid: 2014-06-18 08:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Skärpningar i vapenlagstiftningen JuU36 Justering Proposition 2013/14:226 och motioner Föredragande: AB 3. Uppskov med behandlingen av vissa ärenden

2014-06-18 08:00:00

Utskottsmöte 2013/14:43 Tisdag 2014-06-17 kl. 08:00

Föredragningslista Finansutskottet 2013/14:43 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:43 Datum och tid: 2014-06-17 08:00 Plats: RÖ 5-10 1. Ogiltigförklarande av vissa sedlar och mynt FiU12 Justering Framst. 2013/14:RB3 Föredragande: PE 2. Förstärkta kapitaltäckningsregler FiU19 Justering Prop.228 och motion Föredragande:

2014-06-17 08:00:00

Omröstning 2013/14:FiU24p1 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 2011-2013

Votering: betänkande 2013/14:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 20112013, förslagspunkt 1 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 2011-2013 Riksdagen godkänner vad utskottet anfört om penningpolitiken för perioden 2011-2013. Därmed avslår riksdagen motion 2013/14:Fi203 yrkandena 1 och 2. Datum: 2014-06-17

2014-06-17

Omröstning 2013/14:FiU34p2 Det ekonomiska läget i den kommunala sektorn

Votering: betänkande 2013/14:FiU34 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2013, förslagspunkt 2 Det ekonomiska läget i den kommunala sektorn Datum: 2014-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 102 0 10 M 98 0 0 9 MP 20 0 0 5 FP

2014-06-11

Omröstning 2013/14:FiU21p15 Ändrade ramar för utgiftsområden och ändrade anslag

Votering: betänkande 2013/14:FiU21 Vårändringsbudget för 2014, förslagspunkt 15 Ändrade ramar för utgiftsområden och ändrade anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade anslag enligt utskottets förslag i bilaga 3. Datum: 2014-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2014-06-11

Omröstning 2013/14:FiU21p1 Avveckling av AB Svenska Miljöstyrningsrådet och upphävande av lagen (1994:1596) om frivillig miljöledning och miljörevision

Votering: betänkande 2013/14:FiU21 Vårändringsbudget för 2014, förslagspunkt 1 Avveckling av AB Svenska Miljöstyrningsrådet och upphävande av lagen 1994:1596 om frivillig miljöledning och miljörevision a a Upphävande av lag Riksdagen antar förslaget till lag om upphävande av lagen 1994:1596 om frivillig miljöledning

2014-06-11

Utskottsmöte 2013/14:42 Torsdag 2014-06-05 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2013/14:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:42 Datum och tid: 2014-06-05 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Överläggning om förslag till förordning om värdepappersfinansiering Finansmarknadsminister Peter Norman PM Förslag till förordning om värdepappersfinansiering Tidigare delat

2014-06-05 10:30:00