Dokument & lagar (314 träffar)

Utskottsmöte 2013/14:36 Onsdag 2014-09-17 kl. 10:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2013/14:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:36 Datum och tid: 2014-09-17 10:00 Plats: Skandiasalen 1. Kl. 10.00 Samförståndsavtal med Nato om värdlandsstöd Information tillsammans med FöU Utrikesdepartementet, Försvarsdepartementet och Försvarsmakten 2. Kl. 10.45 Utvecklingen

2014-09-17 10:00:00

Utskottsmöte 2013/14:33 Torsdag 2014-08-28 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:33 Datum och tid: 2014-08-28 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Protokollsjustering 2. Förslag om ändring av förordning om utredningar som utförs av Olaf Subsidiaritetsprövning Beredning och ev. justering KOM2014 340 Föredragande: TF 3.

2014-08-28 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:35 Fredag 2014-07-18 kl. 09:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2013/14:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:35 Datum och tid: 2014-07-18 09:00 Plats: Skandiasalen 1. Inför utrikesrådet FAC Information telefonmöte Kabinettssekreterare Frank Belfrage 2. Kanslimeddelanden 3. Aktuella EU-frågor 4. Övriga frågor 5. Uppdrag att justera dagensprotokoll

2014-07-18 09:00:00

Omröstning 2013/14:JuU36p5 Kortare handläggningstider i vapenärenden

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 5 Kortare handläggningstider i vapenärenden Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP 24 0 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p4 Bättre förutsättningar att stoppa införseln av illegala vapen

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 4 Bättre förutsättningar att stoppa införseln av illegala vapen Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p3 Auktorisation och tillstånd att inneha skjutvapen

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 3 Auktorisation och tillstånd att inneha skjutvapen Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i vapenlagen 1996:672. lag om ändring i offentlighets- och sekretesslagen 2009:400Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p2 Hemlig avlyssning vid grovt vapenbrott

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 2 Hemlig avlyssning vid grovt vapenbrott Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP 24 0 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU32p3 Nämndemännens ersättning

Votering: betänkande 2013/14:JuU32 Nämndemannauppdraget stärkt förtroende och högre krav, förslagspunkt 3 Nämndemännens ersättning Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ju16 yrkande 1 och 2013/14:Ju17 yrkande 7. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-25

Utskottsmöte 2013/14:32 Onsdag 2014-06-18 kl. 08:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:32 Datum och tid: 2014-06-18 08:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Skärpningar i vapenlagstiftningen JuU36 Justering Proposition 2013/14:226 och motioner Föredragande: AB 3. Uppskov med behandlingen av vissa ärenden

2014-06-18 08:00:00

Utskottsmöte 2013/14:34 Onsdag 2014-06-18 kl. 07:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2013/14:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:34 Datum och tid: 2014-06-18 07:30 Plats: Skandiasalen 1 RÖ 5-30 2-10 1. Inför utrikesrådet FAC och allmänna rådet GAC Information tillsammans med EU-nämnden Utrikesminister Carl Bildt, UD Kommenterad dagordning FAC Kommenterad dagordning

2014-06-18 07:30:00

Omröstning 2013/14:UU25p1 Regeringens proposition 2013/14:129

Votering: betänkande 2013/14:UU25 Skydd för kännetecken i den internationella humanitära rätten, förslagspunkt 1 Regeringens proposition 2013/14:129 Riksdagen a godkänner tilläggsprotokoll III den 8 december 2005 till Genèvekonventionerna den 12 augusti 1949 rörande antagande av ytterligare ett kännetecken, b antar regeringens

2014-06-12

Omröstning 2013/14:UU18p2 Konventionsrelaterade frågor

Votering: betänkande 2013/14:UU18 Europarådet, förslagspunkt 2 Konventionsrelaterade frågor Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U315 av Urban Ahlin m.fl. S yrkandena 93 och 94, 2012/13:U306 av Urban Ahlin m.fl. S yrkandena 93 och 94, 2013/14:Ju203 av Lena Olsson m.fl. V yrkande 11, 2013/14:U2 av Björn von Sydow m.fl.

2014-06-11

Omröstning 2013/14:UU18p1 Demokrati och frågor relaterade till demokratifrämjande arbete

Votering: betänkande 2013/14:UU18 Europarådet, förslagspunkt 1 Demokrati och frågor relaterade till demokratifrämjande arbete Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U315 av Urban Ahlin m.fl. S yrkandena 89 och 95, 2012/13:U306 av Urban Ahlin m.fl. S yrkandena 90-92, 2013/14:U2 av Björn von Sydow m.fl. S yrkandena 1, 2 och

2014-06-11

Omröstning 2013/14:UU20p6 Enprocentsmål, klimatfinansiering, ekosystem

Votering: betänkande 2013/14:UU20 Biståndspolitisk plattform, förslagspunkt 6 Enprocentsmål, klimatfinansiering, ekosystem Riksdagen avslår motion 2013/14:U18 av Bodil Ceballos m.fl. MP yrkandena 1 och 3. Datum: 2014-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 MP, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-10

Omröstning 2013/14:UU20p4 Perspektiv, målgrupper, prioritering

Votering: betänkande 2013/14:UU20 Biståndspolitisk plattform, förslagspunkt 4 Perspektiv, målgrupper, prioritering Riksdagen avslår motionerna 2013/14:U15 av Hans Linde m.fl. V yrkandena 4-6, 2013/14:U16 av Julia Kronlid m.fl. SD yrkandena 1, 4 och 9, 2013/14:U17 av Urban Ahlin m.fl. S yrkande 4 och 2013/14:U310 av

2014-06-10

Omröstning 2013/14:UU20p15 Biståndseffektivitet, uppföljning

Votering: betänkande 2013/14:UU20 Biståndspolitisk plattform, förslagspunkt 15 Biståndseffektivitet, uppföljning Riksdagen avslår motionerna 2013/14:U15 av Hans Linde m.fl. V yrkande 3, 2013/14:U16 av Julia Kronlid m.fl. SD yrkandena 5 och 6, 2013/14:U17 av Urban Ahlin m.fl. S yrkande 3 och 2013/14:U18 av Bodil Ceballos

2014-06-10

Omröstning 2013/14:UU20p14 Humanitära insatser

Votering: betänkande 2013/14:UU20 Biståndspolitisk plattform, förslagspunkt 14 Humanitära insatser Riksdagen avslår motion 2013/14:U16 av Julia Kronlid m.fl. SD yrkande 8. Datum: 2014-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 101 0 0 11 M 98

2014-06-10

Omröstning 2013/14:UU20p1 Översyn av biståndet

Votering: betänkande 2013/14:UU20 Biståndspolitisk plattform, förslagspunkt 1 Översyn av biståndet Riksdagen avslår motionerna 2013/14:U15 av Hans Linde m.fl. V yrkandena 1 och 2, 2013/14:U17 av Urban Ahlin m.fl. S yrkandena 1 och 2 samt 2013/14:U18 av Bodil Ceballos m.fl. MP yrkande 6. Datum: 2014-06-10 Omröstning

2014-06-10

Omröstning 2013/14:UU11p4 Europeiska försvarsbyrån (Eda), EU:s uppförandekod

Votering: betänkande 2013/14:UU11 Strategisk exportkontroll 2013 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden, förslagspunkt 4 Europeiska försvarsbyrån EdaEU:s uppförandekod Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U207 yrkande 3, 2013/14:U22 yrkande 3, 2013/14:U209 yrkande 3 och 2013/14:U230 yrkande 3. Datum:

2014-06-10

Omröstning 2013/14:UU11p1 Krigsmateriellagstiftning, de mänskliga rättigheterna, ett demokratikriterium m.m.

Votering: betänkande 2013/14:UU11 Strategisk exportkontroll 2013 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden, förslagspunkt 1 Krigsmateriellagstiftning, de mänskliga rättigheterna, ett demokratikriterium m.m. Riksdagen avslår motionerna 2013/14:U26 yrkande 3, 2013/14:U203 yrkande 18, 2013/14:U303 yrkande

2014-06-10