Dokument & lagar (488 träffar)

Utskottsmöte 2013/14:34 Onsdag 2014-09-17 kl. 10:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2013/14:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:34 Datum och tid: 2014-09-17 10:00 Plats: Skandiasalen OBS platsen 1. Samförståndsavtal med Nato om värdlandsstöd 10.00 Information tillsammans med UU Utrikesdepartementet, Försvarsdepartementet och Försvarsmakten 2. Utvecklingen

2014-09-17 10:00:00

Utskottsmöte 2013/14:33 Torsdag 2014-08-28 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:33 Datum och tid: 2014-08-28 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Protokollsjustering 2. Förslag om ändring av förordning om utredningar som utförs av Olaf Subsidiaritetsprövning Beredning och ev. justering KOM2014 340 Föredragande: TF 3.

2014-08-28 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:33 Fredag 2014-08-22 kl. 10:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2013/14:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:33 Datum och tid: 2014-08-22 10:00 Plats: RÖ 5-32 1. Insatser och utmaningar vid skogsbranden i Västmanland de drabbade kommunernas perspektiv Information Företrädare från berörda kommuner 2. Länsstyrelsen presenterar sitt perspektiv

2014-08-22 10:00:00

Omröstning 2013/14:JuU36p5 Kortare handläggningstider i vapenärenden

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 5 Kortare handläggningstider i vapenärenden Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP 24 0 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p4 Bättre förutsättningar att stoppa införseln av illegala vapen

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 4 Bättre förutsättningar att stoppa införseln av illegala vapen Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p3 Auktorisation och tillstånd att inneha skjutvapen

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 3 Auktorisation och tillstånd att inneha skjutvapen Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i vapenlagen 1996:672. lag om ändring i offentlighets- och sekretesslagen 2009:400Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p2 Hemlig avlyssning vid grovt vapenbrott

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 2 Hemlig avlyssning vid grovt vapenbrott Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP 24 0 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU32p3 Nämndemännens ersättning

Votering: betänkande 2013/14:JuU32 Nämndemannauppdraget stärkt förtroende och högre krav, förslagspunkt 3 Nämndemännens ersättning Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ju16 yrkande 1 och 2013/14:Ju17 yrkande 7. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-25

Utskottsmöte 2013/14:32 Onsdag 2014-06-18 kl. 08:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:32 Datum och tid: 2014-06-18 08:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Skärpningar i vapenlagstiftningen JuU36 Justering Proposition 2013/14:226 och motioner Föredragande: AB 3. Uppskov med behandlingen av vissa ärenden

2014-06-18 08:00:00

Omröstning 2013/14:FöU12p1 Försvarsmaktens förmåga till uthålliga insatser

Votering: betänkande 2013/14:FöU12 Försvarsmaktens förmåga till uthålliga insatser, förslagspunkt 1 Försvarsmaktens förmåga till uthålliga insatser Riksdagen avslår motion 2013/14:Fö6 yrkandena 1 och 2 samt lägger skrivelse 2013/14:185 till handlingarna. Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2014-06-17

Omröstning 2013/14:SoU24p2 Val av utförare m.m.

Votering: betänkande 2013/14:SoU24 Patientlag, förslagspunkt 2 Val av utförare m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till 1. 9 kap. 1 patientlag, 2. 4 lag om ändring i hälso- och sjukvårdslagen 1982:763Därmed bifaller riksdagen proposition 2013/14:106 punkterna 1 och 2, båda i denna del, och avslår motion 2013/14:So15

2014-06-12

Omröstning 2013/14:SoU24p1 Tandvård

Votering: betänkande 2013/14:SoU24 Patientlag, förslagspunkt 1 Tandvård Riksdagen avslår motion 2013/14:So16 av Per Ramhorn SDDatum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 95 0 0 17 M 94 0 0 13 MP 17 0 0 8 FP 15 0 0 9 C

2014-06-12

Omröstning 2013/14:SoU23p4 Handlingsplan mot barnfattigdom

Votering: betänkande 2013/14:SoU23 Åtgärder för att stärka barnets rättigheter och uppväxtvillkor, förslagspunkt 4 Handlingsplan mot barnfattigdom Riksdagen avslår motion 2013/14:So14. Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 1

2014-06-12

Omröstning 2013/14:SoU23p1 Inkorporering av barnkonventionen i svensk lagstiftning

Votering: betänkande 2013/14:SoU23 Åtgärder för att stärka barnets rättigheter och uppväxtvillkor, förslagspunkt 1 Inkorporering av barnkonventionen i svensk lagstiftning Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ju238 av Agneta Luttropp MP yrkande 1 i denna del, 2013/14:C318 av Annika Qarlsson och Ulrika Carlsson i Skövde

2014-06-12

Omröstning 2013/14:FöU11p8 Brandkåren

Votering: betänkande 2013/14:FöU11 Lag om sprängämnesprekursorer och redovisning av krisberedskapens utveckling, förslagspunkt 8 Brandkåren Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 95 0 17 M 94 0 0 13 MP 0 17 0 8

2014-06-12

Omröstning 2013/14:FöU11p7 Civilförsvar m.m.

Votering: betänkande 2013/14:FöU11 Lag om sprängämnesprekursorer och redovisning av krisberedskapens utveckling, förslagspunkt 7 Civilförsvar m.m. Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 95 0 17 M 94 0 0 13 MP 1 16

2014-06-12

Omröstning 2013/14:FöU11p6 Den enskildes roll i krisberedskapen

Votering: betänkande 2013/14:FöU11 Lag om sprängämnesprekursorer och redovisning av krisberedskapens utveckling, förslagspunkt 6 Den enskildes roll i krisberedskapen Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 94 0 18 M 94

2014-06-12

Omröstning 2013/14:FöU11p5 Livsmedels- och dricksvattenförsörjning

Votering: betänkande 2013/14:FöU11 Lag om sprängämnesprekursorer och redovisning av krisberedskapens utveckling, förslagspunkt 5 Livsmedels- och dricksvattenförsörjning Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 95 0 0 17 M 94 0

2014-06-12

Omröstning 2013/14:SoU27p2 Nationellt riskbedömningsinstrument

Votering: betänkande 2013/14:SoU27 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård, förslagspunkt 2 Nationellt riskbedömningsinstrument Riksdagen avslår motion 2013/14:So477 av Kent Ekeroth m.fl. SD yrkande 2. Datum: 2014-06-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2014-06-04

Omröstning 2013/14:SoU27p1 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård

Votering: betänkande 2013/14:SoU27 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård, förslagspunkt 1 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård Riksdagen antar regeringens förslag till 1.lag om ändring i lagen 1991:1128 om psykiatrisk tvångsvård, 2.

2014-06-04