Dokument & lagar (373 träffar)

Omröstning 2013/14:MJU24p2 Ekologiska aspekter

Votering: betänkande 2013/14:MJU24 Hushållning med havsområden, förslagspunkt 2 Ekologiska aspekter Riksdagen avslår motion 2013/14:MJ16 yrkande 1. Datum: 2014-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 101 0 0 11 M 98 0 0 9 MP 0 24

2014-06-10

Omröstning 2013/14:MJU20p6 Förnybar energi inom EU:s ramverk

Votering: betänkande 2013/14:MJU20 Klimatpolitik, förslagspunkt 6 Förnybar energi inom EU:s ramverk Riksdagen avslår motion 2013/14:MJ23 av Josef Fransson och Mikael Jansson båda SD yrkande 9. Datum: 2014-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2014-06-10

Omröstning 2013/14:MJU20p2 Klimatmål på EU-nivå

Votering: betänkande 2013/14:MJU20 Klimatpolitik, förslagspunkt 2 Klimatmål på EU-nivå Riksdagen avslår motionerna 2013/14:MJ23 av Josef Fransson och Mikael Jansson båda SD yrkandena 1, 3 och 4, 2013/14:MJ428 av Göran Lindell och Anders Åkesson båda C i denna del och 2013/14:MJ493 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkandena

2014-06-10

Omröstning 2013/14:MJU20p19 Nationell klimatanpassning

Votering: betänkande 2013/14:MJU20 Klimatpolitik, förslagspunkt 19 Nationell klimatanpassning Riksdagen avslår motionerna 2013/14:MJ23 av Josef Fransson och Mikael Jansson båda SD yrkande 10 och 2013/14:MJ242 av Ann-Kristine Johansson och Phia Andersson båda S yrkande 2. Datum: 2014-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2014-06-10

Omröstning 2013/14:MJU20p12 Klimatpolitiskt ramverk

Votering: betänkande 2013/14:MJU20 Klimatpolitik, förslagspunkt 12 Klimatpolitiskt ramverk Riksdagen avslår motionerna 2013/14:C330 av Jan Lindholm och Mats Pertoft båda MP yrkande 2, 2013/14:T526 av Stina Bergström m.fl. MP yrkande 1, 2013/14:MJ21 av Matilda Ernkrans m.fl. S2013/14:MJ22 av Jens Holm m.fl. V yrkande

2014-06-10

Omröstning 2013/14:MJU17p4 Förvaltning av gemensamma resurser

Votering: betänkande 2013/14:MJU17 Landsbygdspolitik, förslagspunkt 4 Förvaltning av gemensamma resurser Riksdagen avslår motion 2013/14:MJ515 av Annika Lillemets m.fl. MP yrkande 2. Datum: 2014-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 101 0

2014-06-10

Omröstning 2013/14:MJU17p3 Betesresursinventering

Votering: betänkande 2013/14:MJU17 Landsbygdspolitik, förslagspunkt 3 Betesresursinventering Riksdagen avslår motion 2013/14:MJ206 av Olle Larsson SDDatum: 2014-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 100 0 0 12 M 97 0 0 10 MP 24 0

2014-06-10

Omröstning 2013/14:MJU17p1 Landsbygdsprogrammets jobbskapande effekter m.m.

Votering: betänkande 2013/14:MJU17 Landsbygdspolitik, förslagspunkt 1 Landsbygdsprogrammets jobbskapande effekter m.m. Riksdagen avslår motion 2013/14:MJ12 av Matilda Ernkrans m.fl. SDatum: 2014-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 100 0

2014-06-10

Utskottsmöte 2013/14:37 Onsdag 2014-06-04 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2013/14:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:37 Datum och tid: 2014-06-04 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Miljöråd 12 juni 2014 Miljöminister Lena Ek Miljödepartementet 2. Information om avgående grekiskt ordförandeskap Miljöminister Lena Ek Miljödepartementet 3. Justering

2014-06-04 08:00:00

Omröstning 2013/14:JuU39p1 Sveriges tillträde till protokollet till konventionen för bekämpande av brott mot sjöfartens säkerhet

Votering: betänkande 2013/14:JuU39 Sveriges tillträde till överenskommelser inom FN om bekämpande av terrorism, förslagspunkt 1 Sveriges tillträde till protokollet till konventionen för bekämpande av brott mot sjöfartens säkerhet Riksdagen a godkänner Förenta nationernas protokoll från den 14 oktober 2005 till konventionen

2014-06-04

Utskottsmöte 2013/14:31 Tisdag 2014-06-03 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:31 Datum och tid: 2014-06-03 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Nämndemannauppdraget stärkt förtroende och högre krav JuU32 Justering Proposition 2013/14:169 och motioner Föredragande: MK 3. Förlängd övergångstid

2014-06-03 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:30 Tisdag 2014-05-27 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:30 Datum och tid: 2014-05-27 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Information inför RIF-rådsmöte 2. Justering av protokoll 3. Sveriges tillträde till överenskommelser inom FN om bekämpande av terrorism JuU39 Justering Proposition 2013/14:212

2014-05-27 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:36 Tisdag 2014-05-27 kl. 09:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2013/14:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:36 Datum och tid: 2014-05-27 09:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Klimatpolitik MJU20 Justering Skriv. 2013/14:209 och motioner Föredragande: CM 3. Lag om handel med timmer och trävaror MJU25 Beredning

2014-05-27 09:00:00

Omröstning 2013/14:JuU30p5 24-årsregel för familjeåterförening

Votering: betänkande 2013/14:JuU30 Stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap samt tillträde till Europarådets konvention om våld mot kvinnor, förslagspunkt 5 24-årsregel för familjeåterförening Riksdagen avslår motion 2013/14:Ju24 av Richard Jomshof SDDatum: 2014-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2014-05-27

Omröstning 2013/14:JuU30p4 Utvärdering

Votering: betänkande 2013/14:JuU30 Stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap samt tillträde till Europarådets konvention om våld mot kvinnor, förslagspunkt 4 Utvärdering Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ju25 av Marianne Berg m.fl. V yrkande 2 och 2013/14:Ju26 av Morgan Johansson m.fl. SDatum: 2014-05-27

2014-05-27

Omröstning 2013/14:JuU30p1 Erkännande av utländska barnäktenskap, tvångsäktenskap och fullmaktsäktenskap begränsas

Votering: betänkande 2013/14:JuU30 Stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap samt tillträde till Europarådets konvention om våld mot kvinnor, förslagspunkt 1 Erkännande av utländska barnäktenskap, tvångsäktenskap och fullmaktsäktenskap begränsas Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen

2014-05-27

Omröstning 2013/14:JuU23p6 Uppföljning och utvärdering

Votering: betänkande 2013/14:JuU23 En ny organisation för polisen, förslagspunkt 6 Uppföljning och utvärdering Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ju22 av Lena Olsson m.fl. V yrkande 3 och 2013/14:Ju23 av Maria Ferm m.fl. MP yrkande 4. Datum: 2014-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 S,

2014-05-27

Omröstning 2013/14:JuU23p2 Fristående myndighet för hantering av brottsmisstankar mot poliser

Votering: betänkande 2013/14:JuU23 En ny organisation för polisen, förslagspunkt 2 Fristående myndighet för hantering av brottsmisstankar mot poliser Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ju22 av Lena Olsson m.fl. V yrkande 1 och 2013/14:Ju23 av Maria Ferm m.fl. MP yrkande 1. Datum: 2014-05-27 Omröstning i sakfrågan

2014-05-27

Omröstning 2013/14:JuU10p7 Ett särskilt straffstadgande om tortyr

Votering: betänkande 2013/14:JuU10 Straffansvar för folkmord, brott mot mänskligheten och krigsförbrytelser, förslagspunkt 7 Ett särskilt straffstadgande om tortyr Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Ju217, 2011/12:Ju244, 2011/12:Ju322, 2011/12:Ju359 yrkande 71, 2012/13:Ju373 yrkande 85, 2012/13:Sf391 yrkande 2, 2013/14:Ju203

2014-05-27

Omröstning 2013/14:JuU10p5 Rekrytering av barn till väpnade styrkor m.m.

Votering: betänkande 2013/14:JuU10 Straffansvar för folkmord, brott mot mänskligheten och krigsförbrytelser, förslagspunkt 5 Rekrytering av barn till väpnade styrkor m.m. Riksdagen antar 4 förslaget till lag om straff för folkmord, brott mot mänskligheten och krigsförbrytelser. Därmed bifaller riksdagen proposition 2013/14:146

2014-05-27