Dokument & lagar (349 träffar)

Utskottsmöte 2013/14:33 Torsdag 2014-08-28 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:33 Datum och tid: 2014-08-28 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Protokollsjustering 2. Förslag om ändring av förordning om utredningar som utförs av Olaf Subsidiaritetsprövning Beredning och ev. justering KOM2014 340 Föredragande: TF 3.

2014-08-28 11:00:00

Omröstning 2013/14:JuU36p5 Kortare handläggningstider i vapenärenden

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 5 Kortare handläggningstider i vapenärenden Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP 24 0 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p4 Bättre förutsättningar att stoppa införseln av illegala vapen

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 4 Bättre förutsättningar att stoppa införseln av illegala vapen Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p3 Auktorisation och tillstånd att inneha skjutvapen

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 3 Auktorisation och tillstånd att inneha skjutvapen Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i vapenlagen 1996:672. lag om ändring i offentlighets- och sekretesslagen 2009:400Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p2 Hemlig avlyssning vid grovt vapenbrott

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 2 Hemlig avlyssning vid grovt vapenbrott Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP 24 0 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU32p3 Nämndemännens ersättning

Votering: betänkande 2013/14:JuU32 Nämndemannauppdraget stärkt förtroende och högre krav, förslagspunkt 3 Nämndemännens ersättning Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ju16 yrkande 1 och 2013/14:Ju17 yrkande 7. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-25

Utskottsmöte 2013/14:32 Onsdag 2014-06-18 kl. 08:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:32 Datum och tid: 2014-06-18 08:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Skärpningar i vapenlagstiftningen JuU36 Justering Proposition 2013/14:226 och motioner Föredragande: AB 3. Uppskov med behandlingen av vissa ärenden

2014-06-18 08:00:00

Omröstning 2013/14:SoU24p2 Val av utförare m.m.

Votering: betänkande 2013/14:SoU24 Patientlag, förslagspunkt 2 Val av utförare m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till 1. 9 kap. 1 patientlag, 2. 4 lag om ändring i hälso- och sjukvårdslagen 1982:763Därmed bifaller riksdagen proposition 2013/14:106 punkterna 1 och 2, båda i denna del, och avslår motion 2013/14:So15

2014-06-12

Omröstning 2013/14:SoU24p1 Tandvård

Votering: betänkande 2013/14:SoU24 Patientlag, förslagspunkt 1 Tandvård Riksdagen avslår motion 2013/14:So16 av Per Ramhorn SDDatum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 95 0 0 17 M 94 0 0 13 MP 17 0 0 8 FP 15 0 0 9 C

2014-06-12

Omröstning 2013/14:SoU23p4 Handlingsplan mot barnfattigdom

Votering: betänkande 2013/14:SoU23 Åtgärder för att stärka barnets rättigheter och uppväxtvillkor, förslagspunkt 4 Handlingsplan mot barnfattigdom Riksdagen avslår motion 2013/14:So14. Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 1

2014-06-12

Omröstning 2013/14:SoU23p1 Inkorporering av barnkonventionen i svensk lagstiftning

Votering: betänkande 2013/14:SoU23 Åtgärder för att stärka barnets rättigheter och uppväxtvillkor, förslagspunkt 1 Inkorporering av barnkonventionen i svensk lagstiftning Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ju238 av Agneta Luttropp MP yrkande 1 i denna del, 2013/14:C318 av Annika Qarlsson och Ulrika Carlsson i Skövde

2014-06-12

Omröstning 2013/14:SoU27p2 Nationellt riskbedömningsinstrument

Votering: betänkande 2013/14:SoU27 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård, förslagspunkt 2 Nationellt riskbedömningsinstrument Riksdagen avslår motion 2013/14:So477 av Kent Ekeroth m.fl. SD yrkande 2. Datum: 2014-06-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2014-06-04

Omröstning 2013/14:SoU27p1 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård

Votering: betänkande 2013/14:SoU27 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård, förslagspunkt 1 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård Riksdagen antar regeringens förslag till 1.lag om ändring i lagen 1991:1128 om psykiatrisk tvångsvård, 2.

2014-06-04

Omröstning 2013/14:JuU39p1 Sveriges tillträde till protokollet till konventionen för bekämpande av brott mot sjöfartens säkerhet

Votering: betänkande 2013/14:JuU39 Sveriges tillträde till överenskommelser inom FN om bekämpande av terrorism, förslagspunkt 1 Sveriges tillträde till protokollet till konventionen för bekämpande av brott mot sjöfartens säkerhet Riksdagen a godkänner Förenta nationernas protokoll från den 14 oktober 2005 till konventionen

2014-06-04

Utskottsmöte 2013/14:37 Tisdag 2014-06-03 kl. 11:00

Föredragningslista Socialutskottet 2013/14:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:37 Datum och tid: 2014-06-03 11:00 Plats: RÖ 4-50 1. EU-information Statssekreterare Lena Furmark Socialdepartementet Hälsodelen inför Epsco 2. EU-information Statssekreterare Ragnwi Marcelind Socialdepartementet Sociala delen

2014-06-03 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:31 Tisdag 2014-06-03 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:31 Datum och tid: 2014-06-03 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Nämndemannauppdraget stärkt förtroende och högre krav JuU32 Justering Proposition 2013/14:169 och motioner Föredragande: MK 3. Förlängd övergångstid

2014-06-03 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:30 Tisdag 2014-05-27 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:30 Datum och tid: 2014-05-27 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Information inför RIF-rådsmöte 2. Justering av protokoll 3. Sveriges tillträde till överenskommelser inom FN om bekämpande av terrorism JuU39 Justering Proposition 2013/14:212

2014-05-27 11:00:00

Omröstning 2013/14:SoU26p3 Översyn av försörjningsstödet och riksnormen

Votering: betänkande 2013/14:SoU26 Fritidspeng för barn i hushåll med försörjningsstöd, förslagspunkt 3 Översyn av försörjningsstödet och riksnormen Riksdagen avslår motionerna 2013/14:So18 av Eva Olofsson m.fl. V yrkande 2, 2013/14:So19 av Magnus Ehrencrona m.fl. MP yrkande 2 och 2013/14:So20 av Lena Hallengren m.fl.

2014-05-27

Omröstning 2013/14:SoU26p2 Uppföljning av reformen

Votering: betänkande 2013/14:SoU26 Fritidspeng för barn i hushåll med försörjningsstöd, förslagspunkt 2 Uppföljning av reformen Riksdagen avslår motion 2013/14:So19 av Magnus Ehrencrona m.fl. MP yrkandena 1, 3 och 4. Datum: 2014-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 MP Parti Ja Nej Avstående

2014-05-27

Omröstning 2013/14:SoU26p1 Fritidspeng för barn i hushåll med försörjningsstöd

Votering: betänkande 2013/14:SoU26 Fritidspeng för barn i hushåll med försörjningsstöd, förslagspunkt 1 Fritidspeng för barn i hushåll med försörjningsstöd Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i socialtjänstlagen 2001:453Därmed bifaller riksdagen proposition 2013/14:168 och avslår motionerna 2013/14:So18

2014-05-27