Dokument & lagar (255 413 träffar)

Utskottsmöte 2018/19:40 Torsdag 2019-07-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:40 Datum och tid: 2019-07-11 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Information Tf utrikesråd Carl-Magnus Nesser, Utrikesdepartementet Kommenterad dagordning FAC 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:39 3. Kanslimeddelanden

2019-07-11 11:00:00

Interpellation 2018/19:301 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:301 Utländska stöldligor av Mikael Oscarsson KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Polisen släppte i våras rapporten Internationella brottsnätverk inom organiserad tillgreppsbrottslighet I den konstateras att uppskattningsvis 50 procent av alla inbrott och 90 procent av alla stölder av

Inlämnad: 2019-07-04 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:301 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 102 kB)

Interpellation 2018/19:300 av Jessika Roswall (M)

Interpellation 2018/19:300 Förbifart Stockholm av Jessika Roswall M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Förbifart Stockholm är ett infrastrukturprojekt av stor vikt för hela landet. Vägprojektet kommer att avlasta Essingeleden som i dag är hårt trafikerad och bidra till att öka tillgängligheten och förkorta restiderna

Inlämnad: 2019-06-26 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:300 av Jessika Roswall (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:299 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:299 Rekrytering av deltidsbrandmän av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Mikael Damberg S Räddningstjänsten är en viktig del av vår samhällsservice, och det är betydelsefullt att vi har en hög kvalitet på vår räddningstjänst för att skapa trygghet och säkerhet för våra medborgare. Ytterst

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-09-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:299 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:298 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:298 Kompetens för utryckningsförare av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Mikael Damberg S Utryckningskörning är riskfyllt och ställer höga krav på att föraren har rätt kompetens för att kunna föra fram fordonet på ett säkert sätt. Jag har vid ett antal verksamhetsbesök hos olika blåljusverksamheter

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-09-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:298 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:297 Färre skolinspektioner av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Statens skolinspektion är en av våra viktigaste myndigheter och har med nuvarande modell verkat i tio år. Myndigheten sköter inte bara tillståndsprövningar av friskolor utan har även det viktiga uppdraget att vara

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2018/19:296 Avvikande personnummer av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet unika personnummer som Skatteverket har att fördela är begränsat. Sveriges nu gällande system med en tredje siffra som könsbestämmande och en fjärde som kontrollsiffra innebär att det för varje dag

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:295 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2018/19:295 Elsparkcyklar i stadsmiljöer av Hans Rothenberg M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S De många elsparkcyklar som på kort tid placerats ut i svenska städer har mött blandade reaktioner. Detta beror dels på deras framfart i hög hastighet på gång- och cykelbanor, dels på att de står parkerade

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:295 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 86 kB)

Utskottsmöte 2018/19:51 Tisdag 2019-06-18 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2018/19:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:51 Datum och tid: 2019-06-18 13:00 Plats: RÖ 5-10 1. EU:s årsbudget 2020 Överläggning Statssekreterare Max Elger 2. Anmälningar 3. Justering av protokoll 4. Övrigt 5. Nästa sammanträde Torsdag 12 september kl. 10.30 Bilagor

2019-06-18 13:00:00

Utskottsmöte 2018/19:40 Tisdag 2019-06-18 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:40 Datum och tid: 2019-06-18 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Miljöråd 26 juni 2019 Information och ev. överläggning Miljö- och klimatminister Isabella Lövin Miljödepartementet 2. Justering av protokoll 3. Riksrevisionens

2019-06-18 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:35 Tisdag 2019-06-18 kl. 11:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2018/19:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:35 Datum och tid: 2019-06-18 11:00 Plats: RÖ 5-38 1. Justering av protokoll 2. Information från Jämställdhetsmyndigheten Generaldirektör Lena Ag 3. K anslimeddelanden Anmälan av PM om aktuella utredningar Anmälan av AU-Hänt

2019-06-18 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:39 Tisdag 2019-06-18 kl. 10:30

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:39 Datum och tid: 2019-06-18 10:30 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för transport, telekommunikation och e nergi TTE den 25 juni 2019 Information om dagordningspunkterna 34 Statsrådet Anders Ygeman, Infrastrukturdepartementet

2019-06-18 10:30:00

Utskottsmöte 2018/19:51 Tisdag 2019-06-18 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:51 Datum och tid: 2019-06-18 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Val till Riksdagens särskilda nämnd Beslut Föredragande: PN 5. Forskning och framtid Föredragande: JD 6. Utrikes

2019-06-18 09:00:00

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvidga bidragsbrottslagens tillämpningsområde till att omfatta även den statliga


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 86 kB)

Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag under punkten 1 utom vad avser ändringar i 26 kap. 22 b och 41 kap. 6 socialförsäkringsbalken.


Utskottsberedning: 2019/20:SfU5

Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg båda SD med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om grovt bidragsbrott och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8

Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (docx, 66 kB) Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (pdf, 73 kB)

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:134 Förbättrat grundskydd för pensionärer 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag om inkomstindexering av garantipensionen och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:SfU7

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Interpellation 2018/19:294 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2018/19:294 Kommunernas ekonomi av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Många kommuner och regioner står inför ekonomiska svårigheter. Det handlar främst om de demografiska förändringarna andelen äldre ökar samtidigt som antalet elever i grundskolan ökar. Till detta ska läggas en vikande

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:294 av Ulla Andersson (V) (pdf, 104 kB)

Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheten att avkriminalisera vissa bidragsbrott och i stället


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8

Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

Interpellation 2018/19:293 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:293 Kostnadsökning i välfärden av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 1 juli kan privata aktörer inom välfärden drabbas av en 25-procentig kostnadsökning när momsen höjs. De offentliga vårdgivarna ersätts för den ökade momskostnaden men inte de privata vårdgivarna.

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:293 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 88 kB)