Dokument & lagar (41 022 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:9 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsramar för utgiftsområdena 8, 1012 och beräkning av inkomsterna socialavgifter SfU1y Fråga om yttrande till finansutskottet Prop. 2019/20:1

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsramar för utgiftsområdena 8, 1012 och beräkning av inkomsterna socialavgifter Fråga om yttrande till finansutskottet Prop. 2019/20:1 och

2019-10-15 11:00:00

Betänkande 2019/20:SfU8

Bifall till propositionen. Avslag på motionerna.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 4
Justering: 2019-10-08 Debatt: 2019-10-16 Beslut: 2019-10-16

Betänkande 2019/20:SfU8 (pdf, 720 kB)

Betänkande 2019/20:SfU7

Bifall till propositionen. Avslag på motionerna.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2019-10-08 Debatt: 2019-10-16 Beslut: 2019-10-16

Betänkande 2019/20:SfU7 (pdf, 1223 kB)

Betänkande 2019/20:SfU6

Bifall till propositionen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2019-10-08 Debatt: 2019-10-16 Beslut: 2019-10-16

Betänkande 2019/20:SfU6 (pdf, 872 kB)

Betänkande 2019/20:SfU5

Bifall till propositionen. Avslag på motionerna.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2019-10-08 Debatt: 2019-10-16 Beslut: 2019-10-16

Betänkande 2019/20:SfU5 (pdf, 741 kB)

Betänkande 2019/20:JuU3

Bifall till propositionen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2019-10-10 Debatt: 2019-10-23 Beslut: 2019-10-23

Betänkande 2019/20:JuU3 (pdf, 153 kB)

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-10-10 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-10-10 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Information från Inspektionen för socialförsäkringen Enhetschef och stf. generaldirektör Ola Leijon med medarbetare informerar om inspektionens

2019-10-10 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Torsdag 2019-10-10 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-10 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:02 2. Anmälningar Dnr 226-2019/20 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument Lista över förslag till EU-överläggningar

2019-10-10 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Fortsatt giltighet av lagen om försök med tillgänglighetsdelgivning i brottmål JuU3 Justering Proposition 2018/19:139 Föredragande: LL 3. Straffet för

2019-10-10 10:00:00

Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med förslag om att helt neka bistånd till asylsökande


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:9 Nya regler om uppehållstillstånd för forskning och studier inom högre utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716 i den del som avser 5 b kap. 9 med


Utskottsberedning: 2019/20:SfU10

Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 95 kB)

Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ytterligare förslag vad avser


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 88 kB)

Utskottsmöte 2019/20:6 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv SfU5 Justering Prop. 2018/19:133 och motioner Föredragande: MN 3. Förbättrat

2019-10-08 11:00:00

Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande. 2  Inledning Regeringen föreslår i proposition


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

Utskottsmöte 2019/20:5 Torsdag 2019-10-03 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-03 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. EU-frågor på det migrationspolitiska området Återrapport Statssekreterare Lars Westbratt, Justitiedepartementet 3. EU-frågor på det migrationspolitiksa

2019-10-03 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Torsdag 2019-10-03 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-03 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Regeringen informerar inför RIF-rådet den 7-8 oktober 2019 2. Justering av protokoll 3. Straffet för mord JuU4 Forts. beredning Proposition 2018/19:138 och motioner Föredragande:

2019-10-03 10:00:00

Motion 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. L Avveckla Skolinspektionens barn- och elevombud i sin nuvarande form Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i grunden reformera Skolinspektionens barn- och elevombud och ersätta dagens ordning med en mer rättssäker


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

Motion 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. L Högre utbildning med kvalitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det övergripande målet för utbildnings- och forskningspolitiken bör vara att Sverige ska vara en framstående kunskapsnation, där utbildning,


Utskottsberedning: SfU UbU

Motion 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 94 kB)

Motion 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utgiftsområde 15 Studiestöd Sammanfattning Det är viktigt att det finns goda möjligheter till att byta yrkesbana även om man befinner sig mitt i livet. Därför lägger Moderaterna fram flera förslag för att göra det lättare att studera i vuxen ålder. Moderaterna


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 110 kB)