Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Torgny Segerstedts flygplats

Skriftlig fråga 2018/19:406 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:406 Torgny Segerstedts flygplats av Robert Hannah L till Statsrådet Tomas Eneroth S Herr Hitler är en förolämpning. Med de orden avslutas en artikel av den göteborgske publicisten Torgny Segerstedt fyra dagar efter att Adolf Hitler, den 30 januari 1933, installerats som tysk rikskansler. Det var startskottet

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:406 av Robert Hannah (L) (pdf, 91 kB)

Terapi som ska bota hbtq-personer

Skriftlig fråga 2018/19:391 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:391 Terapi som ska bota hbtq-personer av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Hbtq-personer är särskilt utsatta för hedersförtryck, och ett av hedersförtryckets många vidriga ansikten är omvandlingsterapi. Tyvärr är inte Sverige förskonat från fenomenet omvandlingsterapi.

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:391 av Robert Hannah (L) (pdf, 87 kB)

Information till skolungdomar om islamismens brott mot mänskligheten

Skriftlig fråga 2018/19:389 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:389 Information till skolungdomar om islamismens brott mot mänskligheten av Robert Hannah L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Radikal islamism har på senare år vunnit inflytande i våra svenska förorter. Förortsbor vittnar om att deras liv begränsas av religiösa moralpoliser. Alltför många

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:389 av Robert Hannah (L) (pdf, 89 kB)