Yvonne Sandberg-Fries (S)

Yvonne Sandberg-Fries (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel avdelningschef
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1996-10-23

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 1996-09-17
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1995-01-09
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1989-01-13
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1989-01-17 – 1993-10-06
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-09-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-03
    • EES-EFTA delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.