Yvonne Ångström(FP)

Yvonne Ångström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västerbottens län
Titel fil. kand.
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-12-19 – 2006-10-02
    • Ledig 2000-11-17 – 2000-12-18
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2000-11-16
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2002-11-01 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:NU20 30 maj 2006 Statens stöd till regional projektverksamhet

Domstolsväsendet i Norrland

Skriftlig fråga 2005/06:2102 av Ångström, Yvonne (fp)

den 4 september Fråga 2005/06:2102 av Yvonne Ångström (fp) till justitieminister Thomas Bodström (s) Domstolsväsendet i Norrland Justitieministern har i en intervju den 30 augusti i TV 4 Västerbotten uttalat att inga domstolar i Norrland ska läggas ned. I en radiointervju samma dag använde

Inlämnad: 2006-09-04 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Möjligheter att motta tv-sändningar

Skriftlig fråga 2005/06:2092 av Ångström, Yvonne (fp)

den 31 augusti Fråga 2005/06:2092 av Yvonne Ångström (fp) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky (s) Möjligheter att motta tv-sändningar Tv-sändaren i Knaften i Lycksele kommun förstördes genom brand i januari i år och har fortfarande inte blivit reparerad. Ett hundratal

Inlämnad: 2006-08-31 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi9 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Sammanfattning: Kom igen Sverige! Regeringen överdriver styrkan i svensk ekonomi. Talet om Bäst i Europa saknar täckning i robust statistik. Sedan Göran Persson blev statsminister för tio år sedan har avståndet mellan Sverige och de länder i Europa som gått bäst ökat kraftigt. För tio år sedan låg de fem bästa


Utskottsberedning: 2005/06:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi9 av Lars Leijonborg m.fl. (fp) (doc, 593 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.