Yoomi Renström (S)

Yoomi Renström (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2005-02-14 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Suppleant 2005-02-14 – 2005-10-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2005-10-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 2005-02-14 – 2005-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KU36 1 juni 2006 Förstärkt meddelarskydd för anställda i kommunala företag
Debatt om förslag 2005/06:KU31 20 april 2006 Kommittéberättelsen 2006
Debatt om förslag 2005/06:KU14 23 februari 2006 Tryck- och yttrandefrihetsfrågor, m.m.

Ökad användning av giftfria metoder

Skriftlig fråga 2005/06:584 av Renström, Yoomi (s)

den 9 december Fråga 2005/06:584 av Yoomi Renström s till statsrådet Lena Sommestad s Ökad användning av giftfria metoder I Sverige har många företag tryckimpregnerat virke under de senaste hundra åren. I tryckimpregneringens begynnelse användes kreosot, men successivt har man gått över till arsenik, cuprinol, kopparoxid

Inlämnad: 2005-12-09 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Utökat samarbete mellan högskolor och universitet

Motion 2005/06:Ub569 av Sinikka Bohlin m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utveckling av samarbete om forskarutbildning mellan universitet och högskolor. Motivering Högskolan i Gävle har en dokumenterat stor betydelse för kompetensförsörjningen i Gävleborgsregionen. Antalet helårstudenter


Utskottsberedning: 2005/06:UbU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub569 av Sinikka Bohlin m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Flyttbidrag

Motion 2005/06:A372 av Yoomi Renström (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ändringar i regelverket angående flyttbidrag till arbetssökande. Motivering Ett problem i dagens samhälle är att arbetstillfällen och arbetssökande inte är jämnt fördelade i landet. I vissa delar finns det arbeten


Utskottsberedning: 2005/06:AU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:A372 av Yoomi Renström (s) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.