Wiwi-Anne Johansson (V)

Wiwi-Anne Johansson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Journalist
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-10-31
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-05 – 2017-10-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-31
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-31
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-12-18 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2017-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och socialförsäkringsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, konstitutionsutskottet 08-10, kulturutskottet 08-10, utbildningsutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Kvittningsman 14-. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 06- och riksdagens valberedning 10-.
  • Utbildning

    Journalisthögskolan i Göteborg 75-77.
  • Anställningar

    Arbetat inom SR/SVT-koncernen 78-01, främst med nyheter och samhällsprogram. Informationsansvarig, Vänsterpartiet i Göteborg 01-03. Informationschef, Vänsterpartiets partikansli 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Presstödsnämnden 05-16, Gentekniknämnden 06-07 och 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mölndal 02-06, ersättare 14-18. Ordförande, gymnasienämnden 02-06.
  • Bostadsort

    Lindome

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En högskola för alla

Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. V En högskola för alla 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Antagningen till Högskolan 5Tillgängliga högskolor 6Ekonomisk trygghet för studenter 6.1Dolda kostnader för utbildning i Sverige 7Studenters rätt


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 106 kB)

Fri forskning och trygga anställningar

Motion 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. V Fri forskning och trygga anställningar 1  Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning som granskar förutsättningarna för forskare med funktionsnedsättning inom universitet och


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16 2017/18:UbU17
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2017/18:17 Politisk information i skolan

Motion 2017/18:3571 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3571 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:17 Politisk information i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppmana berörda myndigheter att inför uppdatering av stödmaterial föra dialog med de politiska


Utskottsberedning: 2017/18:UbU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3571 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3571 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.