Walburga Habsburg Douglas(M)

Walburga Habsburg Douglas (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Jurist/Journalist
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-06-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-11-16 – 2013-06-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-10-19
    • Ordförande 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lagstiftningen om byabussar

Motion 2013/14:T296 av Walburga Habsburg Douglas (M)

Motion till riksdagen 2013/14:T296 av Walburga Habsburg Douglas (M) Lagstiftningen om byabussar M1823 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över lagstiftningen om byabussar. Motivering I orter på landsbygden där befolkningen minskar


Utskottsberedning: 2013/14:TU11
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2013/14:T296 av Walburga Habsburg Douglas (M) (doc, 54 kB)

Gårdsförsäljning av lokalproducerat vin och öl

Motion 2013/14:So392 av Walburga Habsburg Douglas och Lotta Finstorp (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So392 av Walburga Habsburg Douglas och Lotta Finstorp (M) Gårdsförsäljning av lokalproducerat vin och öl M1090 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillåta gårdsförsäljning av lokalproducerat vin och öl. Motivering De


Utskottsberedning: 2013/14:SoU1
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2013/14:So392 av Walburga Habsburg Douglas och Lotta Finstorp (M) (doc, 55 kB)

Rörlig belysning vid jakt på vildsvin

Motion 2013/14:MJ334 av Walburga Habsburg Douglas och Christian Holm (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ334 av Walburga Habsburg Douglas och Christian Holm (M) Rörlig belysning vid jakt på vildsvin M1089 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att om möjligt göra en översyn för att tillåta rörlig belysning vid jakt


Utskottsberedning: 2013/14:MJU19
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ334 av Walburga Habsburg Douglas och Christian Holm (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.