Vivianne Franzén (NYD)

Vivianne Franzén (NYD)

Tidigare riksdagsledamot

Titel kosmetolog
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-12-18 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-11-13 – 1992-12-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-11-18 – 1993-12-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1992-11-13 – 1992-12-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1993-11-18 – 1993-12-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Familjepolitiken

Motion 1992/93:So617 av Ian Wachtmeister m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1992/93:So617 av Ian Wachtmeister m.fl. nyd Familjepolitiken Sammanfattning I motionen beskrivs Ny demokratis familjepolitik och föreslås inrättandet av en allmän skattefri vårdnadsersättning för barn mellan 0 och 6 år. Vidare föreslås ett höjt och enhetligt barnbidrag, oavsett barnantal, på


Utskottsberedning: ------------1992/93:SoU15 1992/93:SoU27
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): , , 12 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:70 Privat lokalradio

Motion 1992/93:K8 av Ian Wachtmeister m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1992/93:K8 av Ian Wachtmeister m.fl. nyd med anledning av prop. 1992/93:70 Privat lokalradio Släpp lokalradion fri Sammanfattning Ny demokrati anser att propositionen om privat lokalradio i sin helhet skall avslås av riksdagen och återförvisas till regeringen med uppdrag att tillsätta en parlamentarisk


Utskottsberedning: ---1992/93:KU15
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.