Viola Furubjelke (S)

Viola Furubjelke (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel utredningssekreterare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 2002-01-01
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-01-01
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1995-01-07 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-06
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Ordförande 2001-10-25 – 2002-09-30
    • Ordförande 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Ordförande 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Ordförande 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ordförande 1994-12-08 – 2002-01-01
    • Ledamot 1993-12-08 – 1994-12-07
    • Suppleant 1991-11-19 – 1993-12-07
    • OSSE-delegationen

    • Ordförande 1996-12-20 – 1998-10-05
    • Ledamot 1996-12-13 – 1996-12-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-01-01
    • Ledamot 1995-11-06 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-01-01
    • Ledamot 1995-11-06 – 1998-10-05
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1989-10-03 – 1995-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi58 av Maj-Inger Klingvall m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi58 av Maj-Inger Klingvall m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Tidigareläggning av investeringar i Östergötlands län för att motverka ökande arbetslöshet Arbetslösheten växer nu


Utskottsberedning: -1991/92:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:146 Bemyndigande att avskaffa vissa sanktioner mot Sydafrika, m.m.

Motion 1991/92:U10 av Pierre Schori m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:U10 av Pierre Schori m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:146 Bemyndigande att avskaffa sanktioner mot Sydafrika, m.m. Inledning I Sveriges långvariga och djupa engagemang för Sydafrikas sak har sanktionerna endast varit en del av vår Sydafrikapolitik. Även om utvecklingen att avskaffa


Utskottsberedning: ---1991/92:UU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:134 Riktlinjer för överföringen av verksamheten vid domänverket till aktiebolagsform

Motion 1991/92:N43 av Sonia Karlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:N43 av Sonia Karlsson m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:134 Riktlinjer för överföringen av verksamheten vid domänverket till aktiebolagsform I propositionen lämnas förslag på det framtida ansvaret för Göta kanalbolag. Näringsministern föreslår att drift och underhåll av kanalen bör


Utskottsberedning: --1991/92:NU33
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.