Veronica Palm (S)

Veronica Palm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Barnskötare.
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2015-09-30
    • Civilutskottet

    • Ordförande 2011-04-26 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-04-13 – 2011-04-26
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2015-09-30
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2008-02-19 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-02-14 – 2008-02-18
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2011-04-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-02-14
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-04-21
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Förste vice ordförande 2007-01-31 – 2008-02-21
    • Ledamot 2006-12-13 – 2007-01-30
    • Suppleant 2004-11-17 – 2006-12-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2008-08-14 – 2015-09-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-15. Ledamot utrikesutskottet 02-06, sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet 03, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 04, 06 och 07-08 och utrikesutskottet 06-08. Vice ordförande socialförsäkringsutskottet 08-10, skatteutskottet 10-11 och socialutskottet 14-15. Ordförande civilutskottet 11-14. Suppleant socialutskottet 02-06, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 02, 04, 05 och 06, konstitutions- och utrikesutskottet 03 och 07-09 och utrikes- och socialutskottet 05. Ledamot krigsdelegationen 08-15 och Interparlamentariska unionens svenska delegation 06-07, 1:e vice ordförande 07-08. Suppleant Interparlamentariska unionens svenska delegation 04-06, ledamot 06-07.
  • Föräldrar

    Förhandlingsombudsmannen Leif Palm och fritidspedagogen Helén Hilmersson.
  • Utbildning

    Barnskötarutbildning 91. Valla folkhögskola 94. Kvinnovetenskap, Linköpings universitet 94-98.
  • Anställningar

    Vikarierande barnskötare 91-94. Projektledare, LO i Linköping 96-98. Ombudsman, Stockholm 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Expert, Kommittén för en ungdomskampanj mot främlingsfientlighet och rasism 94-96.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, stadsdelsnämnd Vantör, Stockholm 00-02. Kommunala uppdrag i Linköping 94-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Östergötlands läns distrikt av SSU 93-98. Ledamot, förbundsstyrelsen SSU 93-99. Suppleant, Socialdemokraternas verkställande utskott 13-. Ledamot, Rädda Barnens styrelse.
  • Litteratur

    Egenmakt (96).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Legitimation för kuratorer i sjukvården

Skriftlig fråga 2014/15:349 av Veronica Palm (S)

Fråga 2014/15:349 Legitimation för kuratorer i sjukvården av Veronica Palm (S) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Vikten av att socionomer i sjukvården är legitimerade har de senaste åren framhållits av fackförbundet SSR och flera andra aktörer. Socialstyrelsen har också tittat på frågan. Deras sammanfattande

Inlämnad: 2015-03-25 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:349 av Veronica Palm (S) (pdf, 79 kB)

Erkännande av det kurdiska folkets rätt till självbestämmande

Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S) Erkännande av det kurdiska folkets rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folket rätt till självbestämmande. Kurder


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 100 kB)

Reklam riktad till barn

Motion 2014/15:2198 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2198 av Monica Green m.fl. (S) Reklam riktad till barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kommersiell reklam riktad till barn. Motivering Reklam påverkar barn och ungdomar. Allt fler barn och ungdomar


Utskottsberedning: 2014/15:CU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2198 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2198 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.