Vasiliki Tsouplaki (V)

Vasiliki Tsouplaki (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län, plats 135
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866506
E-post vasiliki.tsouplaki[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-11-01 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-03-08 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:KrU2 1 mars 2018 Idrott, friluftsliv och folkbildning
Debatt om förslag 2017/18:KrU1 4 december 2017 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

med anledning av prop. 2017/18:287 Ändringar i regleringen för Sametinget och sametingsvalet

Motion 2018/19:48 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:48 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:287 Ändringar i regleringen för Sametinget och sametingsvalet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag som innebär att Sametinget ska förordna


Utskottsberedning: 2018/19:KU9

Motion 2018/19:48 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:48 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2017/18:274 Bastjänstgöring för läkare

Motion 2018/19:22 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:22 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:274 Bastjänstgöring för läkare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett förslag som innebär att bastjänstgöringen inom primärvården uppgår till 56 månader


Utskottsberedning: 2018/19:SoU5

Motion 2018/19:22 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:22 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering

Motion 2018/19:21 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:21 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Propositionens huvudsakliga innehåll 4Inledning 5Vänsterpartiets ståndpunkt 6Vänsterpartiets förslag 6.1Regional


Utskottsberedning: 2018/19:CU2

Motion 2018/19:21 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:21 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.