Vasiliki Tsouplaki (V)

Vasiliki Tsouplaki (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län, plats 135
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866506
E-post vasiliki.tsouplaki[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-11-01 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-03-08 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:KrU8 7 juni 2018 En omreglerad spelmarknad
Debatt om förslag 2017/18:KrU6 11 april 2018 Kultur och fritid för barn och unga
Debatt om förslag 2017/18:KrU5 1 mars 2018 Kultur för alla
Debatt om förslag 2017/18:KrU2 1 mars 2018 Idrott, friluftsliv och folkbildning

En modern kriminalvård

Motion 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V En modern kriminalvård 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Kriminalvårdens programverksamhet bör utökas till att även omfatta program för personer som begått hedersrelaterad brottslighet och

2018-11-09

Motion 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 79 kB) Motion 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 110 kB)

Brottslighet riktad mot välfärden

Motion 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V Brottslighet riktad mot välfärden 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheten att avkriminalisera vissa bidragsbrott och i stället införa administrativa sanktionsavgifter

2018-11-09

Motion 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 116 kB)

Vård och underhåll av synagogor

Motion 2018/19:293 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:293 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V Vård och underhåll av synagogor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att synagogor ska ha rätt till viss ersättning av staten för kulturhistoriskt motiverade kostnader i samband med vård och underhåll av byggnader,

2018-11-09

Motion 2018/19:293 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2018/19:293 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.