Ulrik Nilsson(M)

Ulrik Nilsson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel Projektledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2011-03-16 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

IP-ombuds tystnadsplikt

Motion 2013/14:N283 av Ulrik Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:N283 av Ulrik Nilsson (M) IP-ombuds tystnadsplikt M1563 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ip-ombud. Motivering En advokat har strikt sekretess när det gäller uppgifter lämnade av en klient. Motsvarande sekretesskydd


Utskottsberedning: 2013/14:NU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N283 av Ulrik Nilsson (M) (doc, 54 kB)

Ett nationellt uppdrag till Textilmuseet i Borås

Motion 2013/14:Kr238 av Ulrik Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr238 av Ulrik Nilsson (M) Ett nationellt uppdrag till Textilmuseet i Borås M1571 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett nationellt uppdrag till Textilmuseet i Borås. Motivering I Borås byggs just nu det som


Utskottsberedning: 2013/14:KrU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Kr238 av Ulrik Nilsson (M) (doc, 54 kB)

Fastighetsägares möjlighet att skjuta upp betalningen av en gemensamt finansierad infrastruktur

Motion 2013/14:C304 av Ulrik Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C304 av Ulrik Nilsson (M) Fastighetsägares möjlighet att skjuta upp betalningen av en gemensamt finansierad infrastruktur M1567 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om fastighetsägares möjlighet att skjuta upp betalningen


Utskottsberedning: 2013/14:CU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C304 av Ulrik Nilsson (M) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.