Ulrik Lindgren (KD)

Ulrik Lindgren (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel leg.sjuksköterska
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:459 av Lindgren, Ulrik (kd) 8 juni 2006 Ersättning till blödarsjuka som smittats av hiv och hepatit C
Frågestund 8 juni 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:435 av Lindgren, Ulrik (kd) 7 juni 2006 Vård av gravida missbrukare
Debatt om förslag 2005/06:SoU24 1 juni 2006 Uppföljning av Nationella handlingsplanen för handikappolitiken

SJ:s ensamrätt på Dalabanan

Skriftlig fråga 2004/05:2183 av Lindgren , Ulrik (kd)

den 9 september Fråga 2004/05:2183 av Ulrik Lindgren kd till statsrådet Ulrica Messing om SJ:s ensamrätt på Dalabanan Under några år har frågan kommit upp om det olämpliga i att SJ har ensamrätt på den så kallade Dalabanan, sträckan DalarnaStockholm. SJ:s ensamrätt har förhindrat att Dalabanan ingår i Tåg i Bergslagen,

Inlämnad: 2005-09-09 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål - ett gemensamt uppdrag

Motion 2004/05:MJ32 av Dan Kihlström m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2004/05:MJ32 av Dan Kihlström m.fl. kd med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål ett gemensamt uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om möjligheten att fortsättningsvis använda blyammunition vid jakt och tävlingsskytte.


Utskottsberedning: 2005/06:MJU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av skr. 2004/05:166 Vård i livets slutskede

Motion 2004/05:So40 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd, m, fp, c)

Motion till riksdagen 2004/05:So40 av Chatrine Pålsson m.fl. kd, m, fp, c med anledning av skr. 2004/05:166 Vård i livets slutskede 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en proposition med åtgärder för den palliativa vården. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2005/06:SfU1 2005/06:SoU4 2005/06:UbU19
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.