Ulrik Lindgren (KD)

Ulrik Lindgren (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel leg.sjuksköterska
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:459 av Lindgren, Ulrik (kd) 8 juni 2006 Ersättning till blödarsjuka som smittats av hiv och hepatit C
Frågestund 8 juni 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:435 av Lindgren, Ulrik (kd) 7 juni 2006 Vård av gravida missbrukare
Debatt om förslag 2005/06:SoU31 31 maj 2006 Socialtjänst (förnyad behandling)

Självrisk för brottsoffer

Skriftlig fråga 2005/06:2140 av Lindgren, Ulrik (kd)

den 15 september Fråga 2005/06:2140 av Ulrik Lindgren (kd) till justitieminister Thomas Bodström (s) Självrisk för brottsoffer Den som grips och döms för ett brott är skyldig att ersätta offret för de skador som brottet orsakar. Men ibland är gärningsmannen okänd eller kan inte betala

Inlämnad: 2006-09-15 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Nationella antagningar för gymnasieutbildningar i musik

Skriftlig fråga 2005/06:1880 av Lindgren, Ulrik (kd)

den 27 juni Fråga 2005/06:1880 av Ulrik Lindgren (kd) till statsrådet Ibrahim Baylan (s) Nationella antagningar för gymnasieutbildningar i musik I snart 40 år har Landstinget Dalarna bedrivit utbildning i musik vid Musikkonservatoriet i Falun. Skolan har i dag ett riksrekryterande specialutformat

Inlämnad: 2006-06-27 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Stöd till det självmordspreventiva arbetet

Skriftlig fråga 2005/06:1844 av Lindgren, Ulrik (kd)

den 16 juni Fråga 2005/06:1844 av Ulrik Lindgren (kd) till statsrådet Morgan Johansson (s) Stöd till det självmordspreventiva arbetet Många människor mår dåligt i dag. Under 2003 valde hela 1 376 personer över 15 år att ta sitt liv. Av dessa var 975 män och 401 kvinnor. Självmord är

Inlämnad: 2006-06-16 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.