Ulrica Messing(S)

Ulrica Messing (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-09-18
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1992-05-01 – 1996-03-22
    • Ledig 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1992-02-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:78 av Messing, Ulrica (s) 23 januari 2007 Sveaskog
Debatt om förslag 2006/07:FöU1 11 december 2006 Försvar samt beredskap mot sårbarhet – budgetåret 2007
Debatt om förslag 2005/06:TU5 30 maj 2006 Moderna transporter
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund

Miljöarbete i försvarssektorn

Interpellation 2006/07:663 av Messing, Ulrica (s)

den 10 augusti Interpellation 2006/07:663 Miljöarbete i försvarssektorn av Ulrica Messing (s) till försvarsminister Mikael Odenberg (m) Myndigheter, företag och andra organisationer inom olika samhällssektorer har ansvar för miljöfrågor inom sina respektive verksamhetsområden. Enligt

Inlämnad: 2007-08-10 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

SOS Alarm

Skriftlig fråga 2006/07:1487 av Messing, Ulrica (s)

den 11 juli Fråga 2006/07:1487 SOS Alarm av Ulrica Messing (s) till försvarsminister Mikael Odenberg (m) Med anledning av ovädret i södra Sverige den senaste tiden utsattes SOS Alarm för en enorm belastning som resulterade i långa köer och två tragiska dödsfall. Chefsläkaren har

Inlämnad: 2007-07-11 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi10 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi10 av Mona Sahlin m.fl. (s) med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att ändra ramar för utgiftsområden samt att anvisa ändrade och nya anslag enligt specifikation i tabell 1 i motionen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2006/07:FiU20 2006/07:FiU21
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2006/07:Fi10 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.