Ulla Wester (S)

Ulla Wester (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel 1:e socialsekreterare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-06-19 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-10-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Barn i behov av särskilt stöd i förskola

Skriftlig fråga 2005/06:1455 av Wester, Ulla (s)

den 21 april Fråga 2005/06:1455 av Ulla Wester s till statsrådet Lena Hallengren s Barn i behov av särskilt stöd i förskola Alla barn i Sverige ska ha bra förutsättningar att utvecklas. Barn med funktionshinder och särskilda behov ska då ha rätt till en bra och anpassad barnomsorg och förskola. Ett barn som av

Inlämnad: 2006-04-21 Besvarare: Lena Hallengren (S)

Föreskrifterna om liggstallar och tillämpningen

Skriftlig fråga 2005/06:1010 av Wester, Ulla (s)

den 15 februari Fråga 2005/06:1010 av Ulla Wester s till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Föreskrifterna om liggstallar och tillämpningen Vi i Sverige kan vara stolta över vårt relativt sunda jordbruk. Särskilt när det gäller djurhållningen skiljer vi ut oss från andra europeiska länder. Vår djurskyddslag

Inlämnad: 2006-02-15 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Yrkesinriktade utbildningar

Motion 2005/06:Ub571 av Siw Wittgren-Ahl och Ulla Wester (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om insatser för att göra yrkesinriktade utbildningar mer tillgängliga för dem som står längst bort från arbetsmarknaden. Motivering Trots hög tillväxt under många år har behovet av arbetskraft inte ökat i den omfattning


Utskottsberedning: 2005/06:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub571 av Siw Wittgren-Ahl och Ulla Wester (s) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.