Ulla Andersson(V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 48
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tandhygienistutbildning

Skriftlig fråga 2016/17:1597 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2016/17:1597 Tandhygienistutbildning av Ulla Andersson (V) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Tandhygienistutbildningen kommer snart att helt försvinna i Uppsala–Örebro sjukvårdsregion. Landstings- och regionföreträdare från Gävleborg, Örebro, Sörmland, Uppsala och Västmanland har därför tillskrivit

Inlämnad: 2017-06-14 Svarsdatum: 2017-06-21 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1597 av Ulla Andersson (V) (pdf, 77 kB)

Rättegång för Figen Yüksekdag

Skriftlig fråga 2016/17:1587 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2016/17:1587 Rättegång för Figen Yüksekdağ av Ulla Andersson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sedan det misslyckade kuppförsöket sommaren 2016 har inskränkningarna av demokratiska fri- och rättigheter ökat i Erdoğans Turkiet. Genom den konstitutionsförändring som fick gehör i folkomröstningen

Inlämnad: 2017-06-13 Svarsdatum: 2017-06-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1587 av Ulla Andersson (V) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2016/17:191 Tydligare befogenheter för polisen när beslut om avvisning eller utvisning verkställs

Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:191 Tydligare befogenheter för polisen när beslut om avvisning eller utvisning verkställs Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen (2005:716)


Utskottsberedning: 2017/18:SfU5

Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.