Ulf Sjösten(M)

Ulf Sjösten (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel Polis
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2008-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2008-09-29
    • Ledamot 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2006-11-01 – 2008-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2004-04-14 – 2006-12-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:FiU27 14 juni 2007 Utvärdering av penningpolitiken
Debatt om förslag 2006/07:FiU11 6 december 2006 Tilläggsbudget 2 för 2006 (prop. 2006/07:1)
Debatt om förslag 2006/07:FiU1 6 december 2006 Utgiftsramar och beräkning av statsinkomsterna (prop. 2006/07:1)

Omreglera den svenska spelmarknaden

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m) Omreglera den svenska spelmarknaden m1453 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett licenssystem som uppfyller EG-rättens krav genom att stå öppet för företag verksamma


Utskottsberedning: 2007/08:KrU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m) (doc, 64 kB)

Näringslivsdomstol

Motion 2007/08:Ju420 av Bertil Kjellberg och Ulf Sjösten (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju420 av Bertil Kjellberg och Ulf Sjösten (m) Näringslivsdomstol m1636 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av förutsättningarna för en sammanhållen domstolsorganisation för näringslivets tvister. En


Utskottsberedning: 2008/09:JuU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ju420 av Bertil Kjellberg och Ulf Sjösten (m) (doc, 39 kB)

Utbyggnad av riksväg 27

Motion 2007/08:T543 av Bengt-Anders Johansson och Ulf Sjösten (m)

Motion till riksdagen 2007/08:T543 av Bengt-Anders Johansson och Ulf Sjösten (m) Utbyggnad av riksväg 27 m1713 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utbyggnad av riksväg 27. Motivering Riksväg 27 har stor betydelse ur såväl nationellt som


Utskottsberedning: 2007/08:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T543 av Bengt-Anders Johansson och Ulf Sjösten (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.