Ulf Holm (MP)

Ulf Holm (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2011-06-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-06-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2011/12:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2011

Motion 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) med anledning av skr. 2011/12:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2011 MP033 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma till riksdagen


Utskottsberedning: 2012/13:FiU6
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (doc, 82 kB)

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP) med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition MP030 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 Gröna jobb och modern välfärd 5 1 Det ekonomiska läget 5 1.1 Skuldkrisen i Europa 5 1.2 Stabila offentliga


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 30 avslag

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 253 kB)

med anledning av skr. 2011/12:105 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2011

Motion 2011/12:U19 av Ulf Holm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:U19 av Ulf Holm m.fl. (MP) med anledning av skr. 2011/12:105 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2011 MP019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om EU:s budget. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2011/12:UU10
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2011/12:U19 av Ulf Holm m.fl. (MP) (doc, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.