Ulf Holm (MP)

Ulf Holm (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2011-06-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-06-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ungdomsarbetslösheten

Skriftlig fråga 2008/09:1066 av Holm, Ulf (mp)

den 26 juni Fråga 2008/09:1066 Ungdomsarbetslösheten av Ulf Holm (mp) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) Hälften i gruppen 18–35 år är inte med i a-kassan, enligt en undersökning från TCO. Tar man med samtliga handlar det om att var tredje person står utan arbetslöshetsförsäkring

Inlämnad: 2009-06-26 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Utbetalningarna från a-kassorna

Skriftlig fråga 2008/09:1065 av Holm, Ulf (mp)

den 26 juni Fråga 2008/09:1065 Utbetalningarna från a-kassorna av Ulf Holm (mp) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) Flera arbetslöshetskassor har långa handläggningstider på grund av den höga arbetslösheten och många får vänta länge innan de får sin ersättning. Vissa a-kassor

Inlämnad: 2009-06-26 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Sänkt ålder hos Arbetsförmedlingen för stöd till att starta eget

Skriftlig fråga 2008/09:787 av Holm, Ulf (mp)

den 26 mars Fråga 2008/09:787 Sänkt ålder hos Arbetsförmedlingen för stöd till att starta eget av Ulf Holm (mp) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) Enligt Riksrevisionen är arbetsmarknadsprogrammet Stöd till start av näringsverksamhet ett förhållandevis framgångsrikt

Inlämnad: 2009-03-26 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.