Ulf Holm (MP)

Ulf Holm (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2011-06-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-06-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetsmiljöinspektioner i skolorna

Skriftlig fråga 2007/08:1575 av Holm, Ulf (mp)

den 25 augusti Fråga 2007/08:1575 Arbetsmiljöinspektioner i skolorna av Ulf Holm mp till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Larmsignaler kommer nu om att Arbetsmiljöverket inte klarar uppgiften att granska arbetsmiljön i landets skolor, för att bland annat se till att ljudnivån är under gränsvärdena, att

Inlämnad: 2008-08-25 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

En utökning av arbetsmiljölagens ansvar också till förskolan och fritids

Skriftlig fråga 2007/08:1574 av Holm, Ulf (mp)

den 25 augusti Fråga 2007/08:1574 En utökning av arbetsmiljölagens ansvar också till förskolan och fritids av Ulf Holm mp till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m I dag gäller arbetsmiljölagen på landets skolor och därmed har Arbetsmiljöverket möjlighet till inspektioner på skolorna för att undersöka såväl

Inlämnad: 2008-08-25 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Förbud mot snabba sms-lån

Skriftlig fråga 2007/08:1569 av Holm, Ulf (mp)

den 21 augusti Fråga 2007/08:1569 Förbud mot snabba sms-lån av Ulf Holm mp till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Kronofogdemyndigheten rapporterar nu att antalet obetalda sms-lån ökar enormt mycket. Antalet ansökningar första halvåret 2008 om betalningsföreläggande visar på en tredubbling

Inlämnad: 2008-08-21 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.