Ulf Holm (MP)

Ulf Holm (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2011-06-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-06-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Neuronprojektet

Skriftlig fråga 2004/05:2160 av Holm, Ulf (mp)

den 2 september Fråga 2004/05:2160 av Ulf Holm mp till försvarsminister Leni Björklund om Neuronprojektet Regeringen har planer på att stödja Saabs projekt att bygga ett förarlöst och radarskyddat flygplan, Neuron, med 750 miljoner. I detta projekt ingår ett flertal företag från flera länder. Den största samarbetspartnern,

Inlämnad: 2005-09-02 Besvarare: Leni Björklund (S)

tvättanvisningar

Skriftlig fråga 2004/05:1976 av Holm, Ulf (mp)

den 1 juli Fråga 2004/05:1976 av Ulf Holm mp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om tvättanvisningar De som gillar EU brukar ofta ställa frågan varför så många tycks ha så svårt att älska EU. Det är kanske inte så konstigt. EU-byråkraterna i Bryssel tycks ha för lite att göra och svårt att se och förstå vanliga

Inlämnad: 2005-07-01 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

med anledning av prop. 2004/05:172 Uppehållstillstånd för tribunalvittnen

Motion 2004/05:Sf29 av Gustav Fridolin m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf29 av Gustav Fridolin m.fl. mp med anledning av prop. 2004/05:172 Uppehållstillstånd för tribunalvittnen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att de individer som kan komma att kallas som vittnen skall betraktas ha samma


Utskottsberedning: 2004/05:SfU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.