Ulf Holm (MP)

Ulf Holm (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2011-06-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-06-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse

Motion 2002/03:Ju28 av Leif Björnlod m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju28 av Leif Björnlod m.fl. mp med anledning av prop. 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2002/03:138 om åtgärder mot klotter och annan skadegörelse. Motivering Miljöpartiet delar regeringens bedömning


Utskottsberedning: 2003/04:JuU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2002/03:74 Hemliga tvångsmedel - offentliga ombud och en mer ändamålsenlig reglering.

Motion 2002/03:Ju15 av Leif Björnlod m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju15 av Leif Björnlod m.fl. mp med anledning av prop. 2002/03:74 Hemliga tvångsmedel offentliga ombud och en mer ändamålsenlig reglering. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om offentliga ombud. Riksdagen avslår regeringens


Utskottsberedning: 2003/04:JuU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

med anledning av prop. 2002/03:66 Sveriges antagande av beslut om ändring av artikel 40.1 och 40.7 i Schengenkonventionen samt ändring i lagen om (2000:343) om internationellt polisiärt samarbete

Motion 2002/03:Ju10 av Leif Björnlod m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju10 av Leif Björnlod m.fl. mp med anledning av prop. 2002/03:66 Sveriges antagande av beslut om ändring av artikel 40.1 och 40.7 i Schengenkonventionen samt ändring i lagen om 2000:343 om internationellt polisiärt samarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition


Utskottsberedning: 2002/03:JuU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.