Torsten Lindström(KD)

Torsten Lindström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel universitets-och gymnasieadjunkt
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2008-10-29 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:414 av Lindström, Torsten (kd) 12 juni 2006 Studiemedlets storlek och studenters ekonomiska situation
Debatt om förslag 2005/06:UbU22 30 maj 2006 Vissa frågor om vuxnas lärande, m.m.
Debatt om förslag 2005/06:TU5 30 maj 2006 Moderna transporter
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund

Fungerande tåg på Mälarbanan

Skriftlig fråga 2005/06:1913 av Lindström, Torsten (kd)

den 7 juli Fråga 2005/06:1913 av Torsten Lindström (kd) till statsrådet Ulrica Messing (s) Fungerande tåg på Mälarbanan Pendeltågen mellan Västerås och Stockholm har under lång tid kännetecknats av problem. Det är ständiga förseningar, vagnarna är överfulla och priserna överdrivet höga.

Inlämnad: 2006-07-07 Besvarare: Thomas Östros (S)

Ombyggnad av E18

Skriftlig fråga 2005/06:1869 av Lindström, Torsten (kd)

den 22 juni Fråga 2005/06:1869 av Torsten Lindström (kd) till statsrådet Ulrica Messing (s) Ombyggnad av E18 E 18 mellan Enköping och Sagån är en av Sveriges farligaste vägsträckor. Mellan åren 2000 och 2005 har 9 personer dött och 13 skadats svårt. Förra sommaren omkom 3 personer. Hälften

Inlämnad: 2006-06-22 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Studenters rätt till tillgodoräknande av kurs inom lärosäte

Skriftlig fråga 2005/06:1818 av Lindström, Torsten (kd)

den 13 juni Fråga 2005/06:1818 av Torsten Lindström (kd) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky (s) Studenters rätt till tillgodoräknande av kurs inom lärosäte En student som har genomgått högskoleutbildning med godkänt resultat har i dag rätt att tillgodoräkna sig detta

Inlämnad: 2006-06-13 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.