Torbjörn Björlund (V)

Torbjörn Björlund (V)

Tillgänglig ersättare

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel Fritidspedagog.
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-01-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-08-03 – 2016-01-04
    • Ersättare 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2012-03-27 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2015-08-17 – 2015-12-21
    • Extra suppleant 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2015-08-17 – 2015-12-21
    • Extra suppleant 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2010-10-12

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-16 (ersättare 150407-150621 och 150803-160104). Ledamot försvarsutskottet 10-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 13 och 14. Suppleant försvarsutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, arbetsmarknadsutskottet 06-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11 och 12 och finansutskottet 12-14. Extra suppleant justitieutskottet 15 och utbildningsutskottet 15. Suppleant EU-nämnden 08-10.
  • Föräldrar

    Lokföraren Åke Björlund och journalisten Maj-Britt Björlund, f. Wennberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Motala 73-76. Fritidspedagogutbildning, Linköpings universitet 83-85.
  • Anställningar

    Trädgårdsarbetare, Finspång 77. Pappersbruksarbetare 77-85. Lärarvikarie, Finspång 86. Fritidspedagog, Norrköping 86-87. Behandlingsassistent 88-89. Föreningskonsulent 89-95. Utvecklingskonsulent 95-02. Ombudsman 03-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Norrköping 03-. Ledamot, kommunstyrelsen 03-06 och kultur- och fritidsnämnden 98-02. Landstingsfullmäktig, ersättare, Östergötlands län 99-02. Ledamot, Östra länsdelsberedningen 99-02. 1:e vice ordförande, Lunnevads FHSK 99-06. Ledamot, Östsam fullmäktige 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet i Norrköping 99-03. Ledamot, Vänsterpartiets distriktsstyrelse i Östergötland 00-02, ersättare 02-03, ordförande 09-11. Ledamot, HTF 00-01.
  • Bostadsort

    Norrköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2010/11:157 Riksrevisionens granskning av klimatinsatser utomlands – statens inköp av utsläppskrediter

Motion 2010/11:V1 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:V1 av Jens Holm m.fl. (V) med anledning av skr. 2010/11:157 Riksrevisionens granskning av klimatinsatser utomlands – statens inköp av utsläppskrediter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2011/12:MJU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:V1 av Jens Holm m.fl. (V) (doc, 48 kB)

med anledning av prop. 2010/11:152 Införande av hållbarhetsbesked i lagen (2010:598) om hållbarhetskriterier för biodrivmedel och flytande biobränsle

Motion 2010/11:MJ7 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ7 av Jens Holm m.fl. (V) med anledning av prop. 2010/11:152 Införande av hållbarhetsbesked i lagen (2010:598) om hållbarhetskriterier för biodrivmedel och flytande biobränsle Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2010/11:MJU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:MJ7 av Jens Holm m.fl. (V) (doc, 52 kB)

med anledning av prop. 2010/11:127 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen

Motion 2010/11:U19 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:U19 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) med anledning av prop. 2010/11:127 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen V033 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2010/11:127 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen


Utskottsberedning: 2010/11:UFöU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:U19 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.