Torbjörn Björlund (V)

Torbjörn Björlund (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel Fritidspedagog.
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-01-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-08-03 – 2016-01-04
    • Ersättare 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2012-03-27 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2015-08-17 – 2015-12-21
    • Extra suppleant 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2015-08-17 – 2015-12-21
    • Extra suppleant 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2010-10-12

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-16 (ersättare 150407-150621 och 150803-160104). Ledamot försvarsutskottet 10-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 13 och 14. Suppleant försvarsutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, arbetsmarknadsutskottet 06-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11 och 12 och finansutskottet 12-14. Extra suppleant justitieutskottet 15 och utbildningsutskottet 15. Suppleant EU-nämnden 08-10.
  • Föräldrar

    Lokföraren Åke Björlund och journalisten Maj-Britt Björlund, f. Wennberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Motala 73-76. Fritidspedagogutbildning, Linköpings universitet 83-85.
  • Anställningar

    Trädgårdsarbetare, Finspång 77. Pappersbruksarbetare 77-85. Lärarvikarie, Finspång 86. Fritidspedagog, Norrköping 86-87. Behandlingsassistent 88-89. Föreningskonsulent 89-95. Utvecklingskonsulent 95-02. Ombudsman 03-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Norrköping 03-. Ledamot, kommunstyrelsen 03-06 och kultur- och fritidsnämnden 98-02. Landstingsfullmäktig, ersättare, Östergötlands län 99-02. Ledamot, Östra länsdelsberedningen 99-02. 1:e vice ordförande, Lunnevads FHSK 99-06. Ledamot, Östsam fullmäktige 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet i Norrköping 99-03. Ledamot, Vänsterpartiets distriktsstyrelse i Östergötland 00-02, ersättare 02-03, ordförande 09-11. Ledamot, HTF 00-01.
  • Bostadsort

    Norrköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:67 Särskilda åtgärder vid allvarlig fara för den allmänna ordningen eller den inre säkerheten i landet

Motion 2015/16:3283 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3283 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2015/16:67 Särskilda åtgärder vid allvarlig fara för den allmänna ordningen eller den inre säkerheten i landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2015/16:67 Särskilda åtgärder vid allvarlig fara för den allmänna


Utskottsberedning: 2015/16:JuU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3283 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3283 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2015/16:13 Stärkta rättigheter för kollektivtrafikresenärer

Motion 2015/16:3251 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3251 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. V med anledning av prop. 2015/16:13 Stärkta rättigheter för kollektivtrafikresenärer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på lag om resenärers rättigheter i den


Utskottsberedning: 2015/16:CU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3251 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:3251 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V) (pdf, 76 kB)

Stopp för normbildning som kränker mänskliga rättigheter

Motion 2015/16:987 av Amineh Kakabaveh m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:987 av Amineh Kakabaveh m.fl. V Stopp för normbildning som kränker mänskliga rättigheter 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av regelskärpningar som gör att religiösa organisationers följsamhet när det gäller respekten för kvinnors,


Utskottsberedning: 2015/16:AU9 2015/16:JuU22 2015/16:KrU6
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:987 av Amineh Kakabaveh m.fl. (V) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:987 av Amineh Kakabaveh m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.