Tone Tingsgård (S)

Tone Tingsgård (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Titel Univ.lärare
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-12

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-10-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Vice ordförande 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Vice ordförande 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Vice ordförande 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • OSSE-delegationen

    • Vice ordförande 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-25
    • Ordförande 2002-10-23 – 2006-10-16
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-10-22
    • Suppleant 1995-11-24 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 2009/10:115 En ny radio- och tv-lag

Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:115 En ny radio- och tv-lag -s25006 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanslagning av Radio- och tv-verket samt Granskningsnämnden 2 Post- och telestyrelsens roll för radio och tv 3 Kommersiell


Utskottsberedning: 2009/10:KU25
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (doc, 76 kB)

Romer och deras återsändande till Kosovo

Skriftlig fråga 2009/10:481 av Tingsgård, Tone (s)

den 5 februari Fråga 2009/10:481 Romer och deras återsändande till Kosovo av Tone Tingsgård (s) till statsrådet Tobias Billström (m) Romerna är antagligen den minoritet i Europa som lever under de mest besvärliga förhållandena. Bland annat omfattar den gruppen de flesta statslösa, men

Inlämnad: 2010-02-05 Besvarare: Tobias Billström (M)

Socialdemokratisk politik för konkurrenskraftiga regioner i en globaliserad ekonomi

Motion 2009/10:N475 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:N475 av Mona Sahlin m.fl. (s) Socialdemokratisk politik för konkurrenskraftiga regioner i en globaliserad ekonomi s81019 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning och sammanfattning 4 Regionalpolitikens nya spelplan 6 Den ekonomiska tillväxtens geografi 6 Globalisering


Utskottsberedning: 2009/10:AU2 2009/10:CU1 2009/10:FiU17 2009/10:NU1 2009/10:NU2 2009/10:SoU1 2009/10:TU18 2009/10:TU24 2009/10:UbU13
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Motion 2009/10:N475 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 246 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.