Tommy Waidelich (S)

Tommy Waidelich (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-04-14 – 2014-09-29
    • Ledig 2008-02-11 – 2008-04-13
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2008-02-10
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1995-01-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2011-04-05 – 2012-02-23
    • Ledamot 2011-04-01 – 2011-04-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-04-13
    • Suppleant 2000-09-19 – 2002-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-03
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-09-19
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2008-11-27 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-03
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-03-30 – 2014-09-29
    • Ordförande 2004-04-14 – 2006-10-10
    • Ledamot 2004-04-01 – 2004-04-13
    • Riksrevisionens styrelse

    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Vice ordförande 2011-01-01 – 2011-05-03
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2004-07-20 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2012-03-23 – 2018-10-09
    • Suppleant 2002-10-15 – 2011-05-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tullstation Kapellskär och smuggling

Interpellation 2013/14:429 av Tommy Waidelich (S)

Interpellation 2013/14:429 Tullstation Kapellskär och smuggling av Tommy Waidelich (S) till Finansminister Anders Borg (M) Regeringen bör i dialog med Tullverket få till stånd en omprövning av nedsläckningen av tullstationen vid Kapellskär. Drygt 868 000 personer reste via Kapellskärs hamn och det fraktades nära

Inlämnad: 2014-04-09 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:429 av Tommy Waidelich (S) (pdf, 82 kB)

Illegal alkohol

Skriftlig fråga 2013/14:559 av Tommy Waidelich (S)

Fråga 2013/14:559 Illegal alkohol av Tommy Waidelich (S) till Finansminister Anders Borg (M) Enligt WHO:s bedömning ( Alcohol in the European Union , 2012) står den illegala oregistrerade alkoholkonsumtionen i EU för ca 13 procent av all konsumtion, men det varierar kraftigt mellan olika regioner. Störst andel

Inlämnad: 2014-04-08 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:559 av Tommy Waidelich (S) (pdf, 91 kB)

med anledning av skr. 2013/14:154 Genomförandet av samstämmighetspolitiken för utveckling – fokus: den globala utmaningen migrationsströmmar

Motion 2013/14:U24 av Urban Ahlin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U24 av Urban Ahlin m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:154 Genomförandet av samstämmighetspolitiken för utveckling – fokus: den globala utmaningen migrationsströmmar S31007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2013/14:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:U24 av Urban Ahlin m.fl. (S) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.