Tommy Ternemar (S)

Tommy Ternemar (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-01-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-04-30
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-05-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2008-11-01 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:FiU24 14 juni 2007 Utvecklingen inom den kommunala sektorn
Debatt om förslag 2005/06:FiU3 16 december 2005 Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner (prop. 2005/06:1)

med anledning av skr. 2009/10:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2009

Motion 2009/10:Fi14 av Thomas Östros m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi14 av Thomas Östros m.fl. (s) med anledning av skr. 2009/10:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2009 s43020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utvecklingen inom den kommunala sektorn. Motivering I


Utskottsberedning: 2009/10:FiU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fi14 av Thomas Östros m.fl. (s) (doc, 52 kB)

med anledning av prop. 2009/10:180 Nya rättsmedel på upphandlingsområdet

Motion 2009/10:Fi12 av Thomas Östros m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi12 av Thomas Östros m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:180 Nya rättsmedel på upphandlingsområdet s43019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att bestämmelser ska införas i LOU och LUF som anger att upphandlande


Utskottsberedning: 2009/10:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fi12 av Thomas Östros m.fl. (s) (doc, 51 kB)

med anledning av prop. 2009/10:175 Offentlig förvaltning för demokrati, delaktighet och tillväxt

Motion 2009/10:Fi11 av Thomas Östros m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi11 av Thomas Östros m.fl. (s, mp, v) med anledning av prop. 2009/10:175 Offentlig förvaltning för demokrati, delaktighet och tillväxt --68005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:175 Offentlig förvaltning för demokrati, delaktighet och tillväxt


Utskottsberedning: 2009/10:FiU38
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Fi11 av Thomas Östros m.fl. (s, mp, v) (doc, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.