Tommy Franzén (V)

Tommy Franzén (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel elektriker
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1988-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1987-12-21 – 1988-10-03
    • Ledig 1987-11-13 – 1987-12-20
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1987-11-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

om begränsning av arbetsgivarnas lockouträtt

Motion 1987/88:A742 av Lars Werner m. fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 A742 av Lars Werner m. fl. vpk om begränsning av arbetsgivarnas lockouträtt Trots LAS, MBL, lagen om styrelserepresentation för de anställda, förtroendemannalag, löntagarfonder och förnyelsefonder är maktförhållandet mellan arbete


Utskottsberedning: -1988/89:AU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:A742 av Lars Werner m. fl. (vpk) (pdf, 79 kB)

om förhållandena i Turkiet

Motion 1987/88:U502 av Lars Werner m. fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 U502 av Lars Werner m. fl. vpk om förhållandena i Turkiet Situationen vad gäller mänskliga fri- och rättigheter och ett demokratiskt system värt namnet är långtifrån tillfredsställande i Turkiet. Det har inträffat en del positiva


Utskottsberedning: ----1988/89:UU6
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:U502 av Lars Werner m. fl. (vpk) (pdf, 91 kB)

om semesterlönefond

Motion 1987/88:A706 av Lars-Ove Hagberg m. fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:A706 av Lars-Ove Hagberg m. fl. vpk om semesterlönefond Klasskillnaderna i samhället ökar. Löne- och inkomstspridningen innebär att allt fler kommer att hänföras till lågavlönade. Dessa grupper har mycket svårt att tillgodogöra


Utskottsberedning: -1988/89:AU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:A706 av Lars-Ove Hagberg m. fl. (vpk) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.