Tomas Nilsson (S)

Tomas Nilsson (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-02-15

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Ersättare 2011-11-23 – 2012-05-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Extra suppleant 2011-11-23 – 2012-05-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:SfU1 6 december 2013 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet
Interpellationsdebatt 2013/14:103 av Nilsson, Tomas (S) 22 november 2013 Arbetsmiljö
Interpellationsdebatt 2013/14:110 av Nilsson, Tomas (S) 22 november 2013 Hyra vid tvångsförflyttning
Interpellationsdebatt 2013/14:49 av Bucht, Sven-Erik (S) 5 november 2013 Ökningen av antalet dödsolyckor

Kompensation vid expropriation för hyresgäster

Skriftlig fråga 2013/14:398 av Nilsson, Tomas (S)

den 6 februari Fråga 2013/14:398 Kompensation vid expropriation för hyresgäster av Tomas Nilsson (S) till justitieminister Beatrice Ask (M) Det pågår omfattande samhällsomvandlingar i Malmfältskommunerna. Flertalet Malmfältsbor förstår att det är nödvändigt för att gruvorna ska kunna utvecklas

Inlämnad: 2014-02-06 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Modell för kompensation för fastighetsägare och hyresgäster i Malmfälten

Skriftlig fråga 2013/14:397 av Nilsson, Tomas (S)

den 6 februari Fråga 2013/14:397 Modell för kompensation för fastighetsägare och hyresgäster i Malmfälten av Tomas Nilsson (S) till justitieminister Beatrice Ask (M) Det pågår omfattande samhällsomvandlingar i Malmfältskommunerna. Flertalet Malmfältsbor förstår att det är nödvändigt för

Inlämnad: 2014-02-06 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Kompensation vid expropriation för fastighetsägare och hyresgäster i Malmfälten

Skriftlig fråga 2013/14:396 av Nilsson, Tomas (S)

den 6 februari Fråga 2013/14:396 Kompensation vid expropriation för fastighetsägare och hyresgäster i Malmfälten av Tomas Nilsson (S) till justitieminister Beatrice Ask (M) Det pågår omfattande samhällsomvandlingar i Malmfältskommunerna. Flertalet Malmfältsbor förstår att det är nödvändigt

Inlämnad: 2014-02-06 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.